Müşteri Hizmetlerinin Geleceği

Evet, yapay zeka ortalama bir müşteri için korkunç bir kelimedir, ancak gerçek şu ki, AI destekli çözümler zaten müşteri hizmetlerinin büyük bir parçasıdır. Chatbot’lar milyonlarca işletmenin sosyal medya sayfasında bulunabilir, birleştirilmiş müşteri verileri tüm sektördeki kararları artırıyor ve self servis özellikleri zaten günlük yaşamınıza entegre edildi; henüz farkında değilsiniz.

Yapay zeka destekli müşteri desteğinin norm haline gelmemesinin tek nedeni, dürüst olmak gerekirse, henüz yeterince iyi olmamasıdır. Müşteri verileri önceden satın aldığınız ürünler için garip öneriler sunarken, sohbet botları hala garip “görüşmelerden” kaçıyor. Neyse ki, AI-güç müşteri desteğinin gelişimi söz konusu olduğunda gelecek parlak.

Modern çağın garip karar ağacı sürecinden ziyade etkileşimli yapay zeka ile güçlendirilen sohbet botlarından, her müşterinin destek ihtiyaçlarının kapsamlı anlık görüntülerini sağlayan işbirlikçi verilere kadar, şunları yapıp yapamayacağınızı anlamanız sadece bir zaman meselesidir. Hizmetle ilgili sorunlarınızı çözerken bir robotla veya bir kişiyle konuşuyorsunuz. Ve müşteri desteği söz konusu olduğunda, bu iyi bir şeydir.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.