Şüphesiz, Google’ın kardeş şirketi, insanların ücretsiz olarak coronavirüs için test edilip edilemeyeceklerini öğrenmelerini sağlayan bir tarama web sitesi oluşturdu. Kaliforniya Körfezi Bölgesi’ndeki iki ilçedeki yetişkinlere yöneliktir: San Mateo ve Santa Clara.

Ancak veriler, gizlilik ve güvenlik konusunda endişeler dile getirildi.

Peki, Verily şirketi nedir? Tarama sitesi nasıl çalışır? Ve lansmana olan tepki nasıldı?

Verily nedir?

Verily bir sağlık ve yaşam bilimleri şirketidir. Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in bir parçasıdır. Tarama sitesi projesinde Verily, Google ve Alfabesi çalışanlarının çalıştığı bildirildi.

Verily, insanların daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olmak için sağlık verilerinden yararlanmayı amaçlayan 2015 yılında başlatıldı. Ortak olduğu kurumlardan bazıları Amerikan Kalp Derneği ve Mayo Clinic’dir.

Verily Test Web Sitesi Nasıl Çalışır?

Proje Taban Çizgisi Verily’in COVID-19 için tarama sitesidir. San Mateo ve Santa Clara’daki yetişkinler taramayı tamamlamaya uygundur. Bu, sağlık durumunuz hakkında bilgi göndermeyi içerir. Verilen cevaplara dayanarak, insanlar ücretsiz bir koronavirüs testini tamamlamaya davet edilir.

Taramayı kullanmak için, kişilerin bir Google hesabına sahip olmaları (veya oluşturmaları) ve onay ve yetkilendirme için formları doldurmaları ve imzalamaları gerekir. Tarama soruları halk sağlığı yönergelerine dayanmaktadır: insanlar sağlık bilgilerini vermeli ve yaşadıkları belirtileri detaylandırmalıdır.

Verilen cevaplara ve test randevularının kullanılabilirliğine bağlı olarak, insanlar ücretsiz bir koronavirüs testi için uygun olup olmadıklarını ve nereye başvuracaklarını öğrenirler. Testten sonra sonuçlar e-posta ile gönderilir.

Verily’in Proje Taban Çizgisi, başlangıçta Körfez Bölgesi’ndeki belirli ilçelerde COVID-19 testini Kaliforniya Halk Sağlığı Departmanı tarafından tanımlanan en yüksek riskli popülasyonlara sunmak için çalışıyor. California Körfez Bölgesi’ndeyseniz ve COVID-19 için test yaptırmak istiyorsanız, halk sağlığı görevlilerinin yönergelerine dayalı bir çevrimiçi tarama gerçekleştirin ve şu anda bu program aracılığıyla testin sizin için kullanılabilir olup olmadığını görün. – Verily web sitesi

Tepki Nelerdir?

New York Times, lansmandan sonraki birkaç saat içinde Kesinlikle web sitesi kapasitesine ulaştı. Ayrıca, projenin kapasitesi ve test için kimin uygun olduğu konusunda bir karışıklık var.

O zamandan beri, Gardiyan Girişim Başkan Trump tarafından desteklenmesine rağmen sınav merkezlerinin nasıl sessiz olduğunu anlattı.

Ayrıca, tarayıcıya erişmek için bir Google hesabına ihtiyaç duyan kişilerle veriler, gizlilik ve güvenlik konusunda endişeler ortaya çıktı. California Senatörü Kamala Harris de dahil olmak üzere demokratik senatörler endişelerini dile getirdiler. Bu teknoloji liderliğindeki girişimin, teknoloji meraklısı olmayan ve yine de en savunmasız grubu temsil eden eski nesilleri dışlayıp dışlamadığı konusunda da sorular var.

Proje Taban Çizgisi için Sırada Ne Var?

Sağlık verilerini kullanarak Verily’nin Project Baseline tarama web sitesi, insanların ücretsiz bir koronavirüs testi alabilmeleri için çalışmalarına yardımcı olabilir.

Ancak site çok hızlı bir şekilde kapasiteye ulaştığında ve güvenlik önlemleri ve veri yönetimi hakkında daha fazla güvenceye ihtiyaç duyulduğunda, projede sırada ne olacağı belirsiz. Bu, hem Verily’nin kendisinden hem de Başkan Trump’tan karışık mesajlaşma ile bir şekilde birleştirildi.

Mevcut halk sağlığı krizinde olduğu gibi, hem Proje Taban Çizgisi hem de genel olarak bir bekleme ve görme vakası olacaktır.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.