Koronavirüs pandemik duruma yükseldiğinde, ABD’li işletmeler personeli korumak amacıyla uzaktan çalışmayı uygulamaya zorlarken, operasyonlarda kesintiyi en aza indirmeye zorlanıyor. Uzaktan çalışmadaki bu kısa süreli artış, iş veri güvenliği hakkında acil düşünmeyi gerektirecektir.

Göre Flexjobs ABD nüfusunun yaklaşık% 3,4’ü 2017 itibariyle uzaktan çalışmıştır. Bu, 2005 yılına göre% 159’luk bir artış olmasına rağmen, gelmek üzere olan yükselişe kıyasla soluklaşacaktır.

Şu anda yürürlükte olan iş beklenmedik durum planlarının aciliyeti göz önüne alındığında, ABD’deki işletmelerin büyük çoğunluğu – ve onların işgücüleri – uzaktan çalışma için hazırlıksız hissedebilirler. Dikkate alınması gereken önemli güvenlik risklerini ve işletmelerin hangi eylemlere öncelik vermesi gerektiğini açıklıyoruz.

Evden Çalışırken Güvenlik Riskleri

Çalışanların evden nasıl verimli bir şekilde çalışabileceklerine dair sorular sormanın yanı sıra, toplu uzaktan çalışmaya olan ani ihtiyaç, iş güvenliği en iyi uygulamalarının önemini de vurgulamaktadır. Bir işveren veya çalışan olarak evden çalışmaya geçişi düşünürken, aşağıdaki sorular akılda tutulmalıdır:

Kişisel dizüstü bilgisayarınızı veya iş dizüstü bilgisayarınızı mı kullanacaksınız?

İş dizüstü bilgisayarınızda işinizi koruyan güvenlik yazılımı bulunmalıdır. Evden çalışıyorsanız veya olması muhtemelse, riski en aza indirmek için iş yerinizde sağlanan ekipmanı kullanmalısınız.

Kişisel dizüstü bilgisayarınızı kullanmak zorunda kalırsanız, virüsten koruma yazılımı yükleme veya bunu yapmak için lisans alma konusunda işletmenizle konuşun. Çalışanlarının cihazlarının güvenli olduğundan emin olmak şirketin çıkarına olacaktır.

İşletme verilerini nasıl aktarıyorsunuz?

Paylaşılan sürücüler? USB ile dosya aktarılıyor mu? Dosyaları kendinize e-postayla göndermek mi istiyorsunuz? Veri paylaşımı hassas bir işlemdir.

Birçok işletmede veriler tamamen Google Drive gibi bulut teknolojisi ile aktarılır, ancak bazıları hala USB sürücülere ve diğer fiziksel depolama cihazlarına dayanır. Bu sizin için durum buysa, bir USB sürücüsünün kolayca yanlış yerleştirilebileceğini ve kolayca girilebileceğini unutmayın. Bir işletmenin ihtiyaç duyduğu son şey, işe gidip gelme evinde parmakla bırakılan bir sürü hassas belge.

Belgelerdeki şifre koruması, bir cihazı kaybetme veya yanlış yerleştirme durumunda bir güvenlik katmanı eklemenin harika bir yoludur. Genel olarak, şirket verilerine erişmenin ve bunları paylaşmanın en güvenli yolu olarak paylaşılan bulut depolamayı kullanmanızı öneririz. Şirket bulut sürücülerine yalnızca onaylanmış işletme hesapları tarafından erişilmelidir

Sistem ve güvenlik güncellemelerini yüklüyor musunuz?

Kişisel veya iş amaçlı bir dizüstü bilgisayarda çalışıyor olun, kullandığınız çeşitli programlar için sistem ve güvenlik güncellemelerini unutmayın. İletişim yazılımı, güvenliği sağlamak için düzenli güncellemeler gerektirebilecek örneklerden biridir.

Nerede sağladıklarını işvereninizin tavsiyelerine uyun, ancak geride kalmadığınızdan emin olun. Bir güncellemeyi başka bir zamana ertelemek cazip gelebilir, ancak bu hatırlatma mesajlarını ertelemeye devam ederseniz bu hızlı bir şekilde haftalar içinde kartopu yapabilir.

Sunucularınıza uzaktan erişimi etkinleştirebilir misiniz?

Çalışanların şirket sunucularında tutulan hassas iş bilgilerine erişmesi gerekiyorsa, bunun için en akıllı yol bir iş VPN’si kullanmaktır.

Açıkçası, düzinelerce personel istemeyeceksiniz, birden fazla konuma yayılmış olacaksınız ve belirsiz güvenlik ayarlarına sahip WiFi ağlarını kullanıp hepsi şirket sunucularınıza erişmeyeceksiniz. Gerçek iş güvenliği için, yapılacak en akıllı şey kurumsal bir VPN sistemine yatırım yapmaktır. Bir sonraki adımınız, çalışanların bu konuyla bağlantı kurmasında ısrar etmek olmalıdır.

İş Güvenliği için Önerilen En İyi Uygulama

Bir işletme olarak, çalışanlarınıza yardımcı olmak ve güvende kalmalarını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır.

En iyi uygulamaların net bir şekilde mesajlaşarak eğitime öncelik verin

Eğer iş gücünüz uzaktan çalışmaya alışkın değilse, eğitim önemlidir.

En iyi şekilde nasıl çalışacağınıza ilişkin basit yönergeleri paylaşmak kolaydır ve sıfırdan bir politika oluşturduğunuzu düşünüyorsanız çevrimiçi olarak geniş çapta erişilebilir. Yine de net beklentiler belirlemek önemlidir. Bu, veri güvenliği konusundaki beklentileri ve kurumsal bilgilerinizi güvende tutmak için en iyi uygulamaları içerir.

Personelinizin ofis dışında etkin bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak istiyorsanız, ne yapmalarını istediğinizi ve kırmızı çizgilerinizin nerede olabileceğini netleştirin. Uzaktan çalışma, sürelerin değiştiği veya hedeflerin düşürüldüğü anlamına gelmemelidir. Ekiplerinizden en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için açık olun ve mesajlaşmanızı tutarlı tutun.

Doğru yazılımı edinin – işletmeler için antivirüs

Göre Cybint Çözümleri, İşletmelerin% 62’si 2018’de kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırıları yaşadı. Bu arada, şirketlerin sadece% 5’i yeterli korumaya sahip Varonis.

İşiniz için virüsten koruma yazılımı, verilerinizin güvenliğini ve teknolojinizin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir. Çalışanlarınızın tümünün ev bilgisayarlarında güvenlik yazılımı çalıştırdığını düşünmeyin – çok daha azı, en son tehditlere karşı koruma sağlamak için otomatik olarak güncellediklerini düşünmeyin.

Ekstra güvende kalmak için aşağıdaki adımları göz önünde bulundurun:

  • Gerekirse kişisel lisanslar da dahil olmak üzere yazılım lisanslarını tüm bilgisayarlara genişletin
  • Personelin kendi sistemlerini izlemesini beklemeyin, BT ekibinizin sorumluluğa ihtiyacı var
  • Personele düzenli olarak danışın ve temel uygulamalarda açık olduklarından emin olun

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.