Ülke bayraklarının tarihi bir geçmişi, hikayesi ve yaşanmışlıkları olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Peki bu bayrakların renklerinin nasıl ve hangi olaya göre belirlendiği yani ne gibi bir anlam yüklendiğini neden öğrenmeyelim? Diye düşündüm. Oldukça fazla ülke olduğu için seri şeklinde yazacağım bu içerikleri, genel kültür açısından takip etmenizi öneririm.

Ülke bayraklarının anlamı için; “Bayrak flama! Uygun adım, ileri marş!”

Avustralya Bayrağının Anlamı

1901 yılında uluslararası bir yarışmayla seçilen bayrak, 1934 yılında bugünkü halini almıştır. Birleşik Krallık bayrağı; ülkenin krallığın egemenliği altında olmasını simgeliyor ve bayrağın üzerindeki yıldızlar; güney haç takımyıldızı ile Avustralya kolonilerinin birleşmesini temsil etmektedir.

Avustralya Bayrağı
Avustralya Bayrağı

Endonezya Bayrağının Anlamı

13. Yüzyılda kurulan Majapahit İmparatorluğu’nun bayrağından gelen bu bayrak; dünyanın en eski bayraklarından biri olup 1945 yılında resmi olarak kabul edilmiştir. Bayraktaki kırmızı renk; cesaret ve kanı; beyaz renk; ruh ve ruhsal ögeleri ifade eder.

Endonezya Bayrağı
Endonezya Bayrağı

Fiji Bayrağının Anlamı

1970 yılında resmi olarak kabul edilen bayrak; İngiliz Milletler Topluluğu’na üye olmaması sebebiyle Birleşik Krallık bayrağını da içermektedir. Patilerinin arasında Hindistan cevizi bulunan altın sarısı renginde Britanya aslanı, Saint Georgius Haçı, barış güvercini ve Fiji’de yaygın olarak yetiştirilen muz, şeker kamışıyla Hindistan cevizi ağaçları bulunur. Mavi zemin de denizi ifade eder.

Fiji Bayrağı
Fiji Bayrağı

Kiribati Bayrağının Anlamı

1979 yılında kabul edilen Kiribati bayrağında mavi-beyaz altı dalga; ada ülkesini çevreleyen okyanusu, dalgalarla kesişen güneş; gün doğumunu, güneşin üzerinde bulunan ve ülkenin sembolü olarak kabul edilen Fregat kuşu da gücü ve özgürlüğü sembolize eder.

Kiribati Bayrağı
Kiribati Bayrağı

Marshall Adaları Bayrağının Anlamı

1979 yılında kabul edilen Marshall Adaları bayrağında; zemini oluşturan mavi renk; Pasifik Okyanusu’nu, beyaz ışın; güneşin doğduğu yer olan Ratak adalar zincirini ve turuncu ışın da güneşin battığı son yer olan Ralik adalar zincirini simgeler. Beyaz ve turuncu ışınlar ayrıca; aydınlığı, ülkenin artan refahını ve halkın yaşama sevincini temsil eder. Bayrağın sol üst köşesinde yer alan yıldız; ülkenin Ekvator zincirine göre konumunu belirlemektedir.

Marshall Adaları Bayrağı
Marshall Adaları Bayrağı

Mikronezya Bayrağının Anlamı

1979 yılında resmi olarak kabul edilen bu bayrakta; açık mavi renk; Pasifik Okyanusu’nu, dört adet beş köşeli yıldız; federal yapıyı oluşturan dört ada eyaletini ifade eder.

Mikronezya Bayrağı
Mikronezya Bayrağı

Nauru Bayrağının Anlamı

1968 yılında kabul edilen Nauru bayrağında; mavi zemin; Pasifik Okyanusu’nu, yatay sarı şerit Ekvator çizgisini ve beyaz yıldız da ülkenin Ekvator çizgisine göre konumunu simgeler. Beyaz şekil de ülke ekonomisini kalkındıran zengin maden yataklarından geldiği söylenir.

Nauru Bayrağı
Nauru Bayrağı

Papua Yeni Gine Bayrağının Anlamı

1975 yılında bağımsızlığın kazanılmasının ardından kullanılan bu bayrakta; yıldızlar; ülkenin coğrafi konumunu, sarı renkteki kanatları açık Cennet Kuşu da özgürlük ve bağımsızlığı simgeler. Nesli tükenmekte olan Cennet Kuşu halk için kutsal bir sembolüdür.

Papua Yeni Gine Bayrağı
Papua Yeni Gine Bayrağı

Samoa Bayrağının Anlamı

1949 yılında kullanılmaya başlanan Samoa bayrağında; beyaz yıldızlar; Crux takım yıldızını, kırmızı renk; cesareti, mavi renk; özgürlüğü ve beyaz renk de ruhsal saflığı temsil eder.

Samoa Bayrağı
Samoa Bayrağı

Vanuatu Bayrağının Anlamı

1980 yılında kullanılmaya başlanan Vanuatu bayrağında kırmızı renk; kurban edilen domuzların kanını, halkın akan kanını ve güçlü gelenekleri, sarı renk; güneş ışığını, barışı, aydınlanmayı ve Hristiyan inancını, yeşil renk, ülkenin zenginliklerini, bereketi ve siyah renk de yerel halkı ifade eder. Bayrakta, domuz dişi ile barışı ve kardeşliği sembolize eden eğrelti otu bulunur. Bu iki figür zenginliği anlatırken, sarı şeritlerin oluşturduğu yatay Y harfi de ülkeyi oluşturan adaların dizilişini simgeler.

Vanuatu Bayrağı
Vanuatu Bayrağı

Yeni Zelanda Bayrağının Anlamı

1869 yılından itibaren kullanılan Yeni Zelanda bayrağı, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olmasından ötürü Birleşik Krallık bayrağı da kendi bayraklarında yer alır. Beyaz çerçeveli, kırmızı, beş köşeli yıldızlar; Crux takım yıldızını ifade eder.

Yeni Zelanda Bayrağı
Yeni Zelanda Bayrağı

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.