Ülke bayraklarının tarihi bir geçmişi, hikayesi ve yaşanmışlıkları olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Peki bu bayrakların renklerinin nasıl ve hangi olaya göre belirlendiği yani ne gibi bir anlam yüklendiğini neden öğrenmeyelim? Diye düşündüm. Oldukça fazla ülke olduğu için seri şeklinde yazacağım bu içerikleri, genel kültür açısından takip etmenizi öneririm.

Ülke bayraklarının anlamı için; “Bayrak flama! Uygun adım, ileri marş!”

Afganistan Bayrağının Anlamı

Afganistan, siyasi çatışmalar ve istikrarsızlık gibi olaylar sebebiyle bayrağını sık sık değiştiren ülkelerdendir. Günümüzdeki bayrağı, 2004 yılında kabul edilmiştir. Siyah renk; geçmişteki karanlık günleri, kırmızı renk; bağımsızlık için dökülen kanları, yeşil renk; İslamiyet’i temsil ettiği söylenmektedir. Bayrağın ortasında yer alan, mihrabı Mekke’ye dönük caminin üzerinde şehadet yazmaktadır.

Afganistan Bayrağı
Afganistan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağının Anlamı

Mavi, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan Azerbaycan bayrağında mavi renk; Türklüğü, kırmızı renk; uygarlığı, yeşil renk; İslamiyet’i temsil etmektedir. Ayrıca, beyaz hilal ve sekiz köşeli yıldızın yer aldığı bayrakta rivayetlere göre, sekiz köşeli yıldızın; Türkçülük, İslam, Çağdaşlık, Devletçilik, Demokratiklik, Eşitlik, Azerbaycanlılık ve Uygarlık gibi anlamları taşıdığı söylenir.

Azerbaycan Bayrağı
Azerbaycan Bayrağı

Bahreyn Bayrağının Anlamı

Bahreyn, 1971 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından kırmızı bir bayrak kullanmıştır. 2002 yılından itibaren de kırmızı-beyaz renklerden oluşan bir bayrak tercih edilmiştir. Bayrak üzerinde kırmızı rengin içine giren 5 beyaz üçgen, İslam’ın 5 şartını simgeler.

Bahreyn Bayrağı
Bahreyn Bayrağı

Bhutan Bayrağının Anlamı

Ortasında ejderha çizimi bulunan Bhutan bayrağı; turuncu renk; Budizm inancını, sarı renk; laikliği, ejderhanın ayaklarında taşıdığı değerli taşlar; refahı, ejderhanın beyaz rengi de saflığı ifade eder.

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağının Anlamı

7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal bayrağı, 1971 yılında kabul edilmiştir. Yeşil renk; bereketi ve İslamiyet’i, beyaz renk; tarafsızlığı, siyah renk; petrol yataklarını, kırmızı renk; Arap ülkelerinin çoğunda yer aldığı için kullanılmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı
Birleşik Arap Emirlikleri Bayrağı

Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağının Anlamı

Çin Halk Cumhuriyeti bayrağındaki kırmızı renk; komünizmi ve halkı, büyük sarı yıldız; komünist partinin egemenliğini ve devrimi, dört küçük yıldız ise; çiftçiler, işçiler, küçük burjuva ve Çin-Japon Savaşı’nda komünizmin yanında olan firmaları temsil etmektedir.

Endonezya Bayrağının Anlamı

Endonezya’nın bugünkü bayrağı, 13. yüzyılda kurulan Majapahit İmparatorluğu’nun bayrağıyla aynıdır. Bundan dolayı, Endonezya bayrağı dünyanın en eski bayraklarından biridir. Bayraktaki kırmızı renk; cesareti ve kanı, beyaz renk; ruhsal ögeleri temsil etmektedir.

Endonezya Bayrağı
Endonezya Bayrağı

Ermenistan Bayrağının Anlamı

Ermenistan bayrağı, 1990 yılında kabul edilmiş; kırmızı, mavi ve turuncu renkteki üç yatay şeritten oluşmaktadır. Kırmızı renk; ülke topraklarını ve dağları, hayatta kalma mücadelesini ve Hristiyan inancını, mavi renk; halkın barış içinde ve bağımsız olarak yaşama iradesini, turuncu renk; yaratıcılık ile çalışkanlığı temsil etmektedir.

Ermenistan Bayrağı
Ermenistan Bayrağı

Filipinler Bayrağının Anlamı

Emilio Aguinaldo tarafından tasarlanan Filipinler bayrağı, Kraliyet Mavisi, Scarlet ve Beyaz renklerden oluşur. Bayrağın beyaz kısmında 8 köşeli, ışık saçan, sarı renkli bir güneş ile köşelerinde 3 yıldız yer almaktadır. 8 ışın; Filipinlerin 8 bölgesini, 3 yıldız; ülkenin 3 ana kara parçasını temsil eder. Mavi renk; özgürlüğü, kırmızı renk; bağımsızlık savaşında hayatını kaybedenleri ve cesareti, beyaz renk; barışı ve saflığı temsil eder.

Filipinler Bayrağı
Filipinler Bayrağı

Filistin Bayrağının Anlamı

1916 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na karşı başlatılan Arap İsyanı döneminde, isyanın sembolü olarak Şerif Hüseyin tarafından tasarlanan bir bayrağa sahiptir. 1964 yılında, Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından; 1988 yılında, bağımsızlığın ilanının ardından Filistin Devleti tarafından resmi olarak kabul edilmiştir. Siyah renk; Abbasileri, Yeşil renk; Şii Fatımileri, beyaz renk; Emevileri, kırmızı renk; Osmanlı savaşında dökülen kanı temsil eder.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.