Küçük bir coğrafya bilgisiyle başlayalım. Türkiye bugünkü toprak, kara parçası görünümünü IV. jeolojik zamanda kazanmıştır. Kuzey Anadolu ve Toros dağları yükselirken, Karadeniz ve Akdeniz çanaklarıyla birlikte horst ve graben alanlarında yeni çökme ve yükselmeler meydana gelmiştir. Bugünkü Ege Denizi’nin yerinde bulunan Egeit karası, Akdeniz’in işgal etmesiyle Ege Denizi oluşmuştur. Doğu Anadolu’da yaygın olan volkanik hareketler sonucunda volkanik dağlar oluşmuştur.

Türkiye, coğrafyası ve bulunduğu konumu sebebiyle hem müthiş bir kara parçası hem de olağanüstü doğa güzellikleri barındıran eşsiz bir ülke! Dağların yükseliği konusunda dünya sıralamasında üst sıralarda olmasa da hatırı sayılır bir tanınmışlığa sahip.

Tırmanış, dağcılık sporuyla uğraşan insanların; “kesinlikle denemeliyim!” diyeceği oldukça yüksek dağlar, tepeler… Ama yine de bu dağlara yalnız veya tecrübeniz yoksa tırmanmayın. Tırmanış kemeri, vidalı karabina ve teknik kazmanızı aldıysanız yolculuk başlasın.

Samdi Dağı

Doğu Anadolu’nun Hakkari bölümünde, Irak sınırından 5 kilometre uzağında bulunan bu dağın yüksekliği, 3.811 metredir.

Erciyes Dağı

Kayseri’nin 25 kilometre güneybatısındaki ovalardan yükselen büyük kütleli stratovolkan olan bu dağın; Roma dönemi madeni paralarındaki betimlemelere dayanarak, milattan önce 253 yılında püskürdüğü tahmin ediliyor. İç Anadolu bölgesinin en yüksek dağıdır. Yüksekliği, 3.916 metredir.

Küçük Ağrı Dağı

Büyük Ağrı Dağı’nın kardeşi olarak nitelendirilen, bazalt ve andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özelliklerin bir dağdır. Yüksekliği 3.925 metredir.

Kaçkar Dağı

Doğu Karadeniz bölümünde, Rize’nin 60 kilometre güneydoğusunda 3.932 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin dördüncü yüksek doruğudur. Kaçkar kelimesi; Ermenice’de Haçlı taş anlamlı “Խաչքար(Haçkar)” kelimesinden günümüze ulaştığı düşünülmektedir.

Süphan Dağı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Van gölünün kuzeyinde yer alan Süphan Dağı, Patnos ve Adilcevaz bölgesinden yükselmekte olup; Patnos, Malazgirt, Ahlat ve Adilcevaz sınırları içinde bulunur.

Uludoruk

Hakkâri ili sınırlarında, Reşko Tepesindeki buzul dağıdır ve yüksekliği 4.135 metredir. Türkiye’nin en büyük vadi buzuludur.

Ağrı Dağı

Azerice’de; Ağrı Dağ, Ermenice’de; “Արարատ” – Ararat, Selçuklular döneminde; Eğri Dağ da denilen Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, İran’ın 16 kilometre batısında ve Ermenistan’ın 32 kilometre güneyindedir. Yüksekliği 5.137 metredir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.