Devam eden salgın dünya çapında cephe işçileri tarafından cesur eylemler ve fedakarlıklara yol açarken, kötü şöhret veya finansal kazanç için yanlış bilgi yaymaya çalışan gruplar ve bireyler de var. Neyse ki, büyük teknoloji, gerçek bir zarar verme şansı olmadan “sahte haberleri” kapatmada ne kadar proaktif olabileceğini gösteriyor.

Şirketler sosyal medyadan telefon şebekelerine kadar, koronavirüs dezenformasyonunu karıştırmak ve para kazanmak isteyen kötü niyetli haberciler üzerinde hareket ediyorlar.

Neler olup bittiğine ve nasıl durdurulduğuna bir göz atıyoruz.

Facebook Dünya Liderlerini Devralıyor

Tahmin edebileceğiniz gibi, Facebook yanıltıcı bilgi, dedikodu ve ev ilaçları için kolayca yaratılabilen ve eşit şekilde arkadaşlarınıza ve ailenize kolayca iletebileceğiniz verimli bir zemin.

Facebook ekibi üçüncü taraf bilgi denetleyicileri şu anda hiç olmadığı kadar yoğun – ancak onları desteklemeye yardımcı olabilirsiniz. Şüpheli olduğunu düşündüğünüz bir hikayeyi tespit ederseniz, Gönderiyi Bildir etiketini seçip Sahte Haberler olarak tanımlayarak bu etiketi işaretleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, sadece utanç verici teyzeniz değil, koronavirüs yayınlarının silinmesi faul olabilir. Facebook aktif olarak mesajlardan gelen mesajları aktif olarak kaldırıyor – büyük takipleri göz önüne alındığında daha da önemli bir iş.

Brezilya cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro defalarca mevcut pandeminin meşruiyetini sorguladı, etkisini küçümsemeye çalıştı ve Brezilyalılara sosyal mesafeli tedbirleri görmezden gelmelerini söyledi. Geçen hafta, Facebook, takipçilerine hidroksiklorokin ilacının koronavirüs için sertifikalı bir tedavi olduğunu bildirdikten sonra Bolsonaro’nun video yayınlarından birini tamamen silme ölçüsünü aldı.

Geleneksel olarak sıtma ve lupus tedavisinde kullanılan ilaçla aynıdır. Donald Trump potansiyel bir tedavi olarak konuştu. Son günlerde ilacın büyük miktarda depolanmasına yol açmanın yanı sıra, kimyasalın adını yanlış anladıktan sonra, yanlışlıkla yanlışlıkla bir adamın ölümüne yol açtı. Bunun yerine, adam ve karısı, parazitleri gidermek için balık tanklarının temizlenmesinde kullanılan klorokin fosfat adı verilen bir kimyasal tüketti.

Twitter Yanlış Bilgiyi Kesiyor

Twitter, Trump’ın kişisel avukatı ve New York eski belediye başkanı Rudy Guiliani ile platformunda iddia edilen iddiaları ele alma konusunda çok proaktif oldu.

Twitter’da yayınlanan bir yazıda Guiliani, yukarıda bahsedilen ilacın hidroksiklorokinin “COVID-19 tedavisinde% 100 etkili bir orana” sahip olduğunu belirten bir kaynak aktardı. Ayrıca Michigan’ın Demokratik Hükümeti Gretchen Whitmer’a saldırdı ve onu ilacı reçete eden doktorları tehdit etmekle suçladı.

Hidroksiklorokin şu anda denenirken, bir tedavi olarak kullanımıyla ilgili hiçbir tavsiye Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmamıştır. Dahası, Guiliani’nin aktardığı başarı oranlarına dair bir kanıt yok.

Sitesinde, Twitter açıkça ortaya koyuyor pandeminin şiddetini inkar eden, potansiyel tedavileri yayan veya zararlı olabilecek ilaçları önerenler de dahil olmak üzere koronavirüs hakkında dezenformasyon yayabilecek postları aktif olarak ortadan kaldıran.

Geçen hafta Twitter da kaldırıldı 9.000 hesap koronavirüs hashtag’lerini kullanarak Türkiye karşıtı propagandayı teşvik eden

Federal Ticaret Komisyonu Telekom Sağlayıcılarını Uyarıyor

Sadece çevrimiçi kullanıcılar coronavirus sahte haberleriyle hedeflenmiyor. Dolandırıcılar, otomatik robocallers tarafından üretilen yeni sahte dolandırıcılık çağrılarında salgını kullanıyor. Çoğu Amerikalı’nın bileceği gibi, robocalls yeni bir şey değildir. Ancak, pandemiği, kurbanları finansal detaylarından vazgeçmeye korkutmak için bir kanca olarak kullanmak yeni, acımasız bir bükülmedir.

Tarafından yapılan araştırmaya göre YouMail, Amerikalılar Mart ayında günde 132 milyon otomatik çağrı aldı. Şimdi FTC, sağlayıcılara sorun üzerinde hareket etmezlerse kesilebilecekleri konusunda uyarıyor.

“Robocall’ları dolandırmak söz konusu olduğunda, çözümün bir parçası değilseniz, sorunun bir parçası olursunuz. Seçim basit: Sorumlu ağ sağlayıcıları olarak ilerleyin veya kendilerini telefon sisteminden kestiğini görün ”. FCC Başkanı Ajit Pai

Dolandırıcılık çağrısı alan mağdurlar doğrudan FTC’ye rapor et

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.