COVID-19 salgını dünyayı resesyona itti. 2020 için küresel mali krizden daha kötü olacak. Ekonomik zarar tüm ülkeler arasında artmakta ve hükümetler tarafından uygulanan yeni enfeksiyonlar ve sınırlama önlemlerindeki keskin artışı takip etmektedir.

Çin, Şubat ayı ortasına kadar 60.000’in üzerinde doğrulanmış aktif vaka ile hastalığın tüm gücünü deneyimleyen ilk ülke oldu. İtalya, İspanya ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri şu anda salgının akut aşamalarındadır ve bunu aktif vaka sayısının hızla arttığı ABD izlemektedir. Gelişmekte olan birçok pazarda ve gelişmekte olan ekonomide salgın henüz yeni başlıyor gibi görünüyor.

Avrupa’da ciddi şekilde vurulan ilk ülke olan İtalya’da hükümet, virüsün yayılmasını içeren 9 Mart’ta ulusal bir kilitlenme empoze etti. Sonuç olarak, halka açık yerlerde katılım ve elektrik kullanımı, özellikle enfeksiyon oranlarının oldukça yüksek olduğu kuzey bölgelerinde önemli ölçüde azalmıştır.

Salgının ekonomik sonuçları zaten ABD’yi benzeri görülmemiş bir hız ve ciddiyetle etkiliyor. Mart ayının son iki haftasında yaklaşık 10 milyon kişi işsizlik ödeneği için başvuruda bulundu. Böyle keskin ve şaşırtıcı bir artış daha önce hiç görülmemişti, 2009’daki küresel mali krizin zirvesinde bile.

Virüsün neden olduğu aksaklıklar gelişmekte olan pazarlarda dalgalanmaya başlıyor. Yılın başlarında çok az hareket gösterdikten sonra, satınalma müdürü anketlerinden (PMI’ler) en son endeksler, birçok ülkede imalat üretimindeki keskin yavaşlamalara işaret ediyor, bu da dış talepteki düşüşleri ve artan iç talep beklentilerini yansıtıyor. Olumlu bir kayda göre Çin, zayıf dış talebe rağmen yılın başlarında sert düşüşler sonrasında PMI’sında ılımlı bir iyileşme görüyor.

Çin’deki ekonomik aktivitedeki ılımlı iyileşme, yerel atmosferdeki azot dioksit konsantrasyonları hakkındaki günlük uydu verilerine (sanayi ve nakliye faaliyeti için bir vekil) (aynı zamanda fosil yakıt tüketiminin bir yan ürünü olarak kirlilik yoğunluğu) da yansıtılmaktadır. Pandeminin akut fazı sırasında Ocak’tan Şubat’a kadar sert bir düşüşün ardından, yeni enfeksiyonlar düştükçe konsantrasyonlar arttı ve Çin’in sıkı kontrol önlemlerini yavaş yavaş gevşetmesine izin verdi.

Çin’deki toparlanma sınırlı da olsa cesaret vericidir ve kontrol önlemlerinin salgının kontrolünde başarılı olabileceğini ve ekonomik faaliyetin yeniden başlamasına yol açabileceğini düşündürmektedir. Ancak pandeminin gelecekteki yolu hakkında büyük bir belirsizlik var ve Çin ve diğer ülkelerdeki yayılmasının yeniden canlanması göz ardı edilemez.

Bu salgının üstesinden gelmek için küresel, koordineli bir sağlık ve ekonomi politikası çabasına ihtiyacımız var. IMF – diğer ortaklarla işbirliği içinde – sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıyor hızlı destek Etkilenen ülkeler için acil durum finansmanı, politika önerileri ve teknik yardım yoluyla erişilebilir.

IMF’yi serbest bıraktığında COVID-19 salgınının ekonomik etkisi hakkında daha fazla ayrıntıya sahip olacağız Dünya Ekonomik Görünümü 14 Nisan’da

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath ve Wall Street Journal’dan Greg Ip’in bu beş listeyi tartışmasını izleyin.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.