Huawei üç yeni telefon duyurdu – P40, P40 Pro ve P40 Pro Plus.

Ancak, tüm yeni Huawei telefonlarında olduğu gibi, bu cihazları ABD’de herhangi bir operatör veya perakendeci aracılığıyla satın alamazsınız. Cihazların kendileri de Google Play Store’a erişemeyecek. Bununla birlikte, Huawei hala akıllı telefon teknolojisinde en son teknolojiyi iten bir marka olduğu için, telefonlar hala göz atmaya değer bazı etkileyici özelliklere sahip.

İşte Huawei P40 serisi hakkında bilmeniz gereken her şey.

Huawei P40 Pro

P40 Pro, yeni ilan edilen aralığın ortasında yer alıyor ve maliyeti 999 € (1.100 $). Muhtemelen serinin en ilginç modeli ve muhtemelen en popüler model olacak.

Ekranla başlayalım. 1.200 × 2.640 çözünürlüğe ve 90Hz yenileme hızına sahip 6,58 inç OLED ekran kullanıyor – şimdiye kadar tamamen sayılar açısından normal.

P40 Pro’nun ekranı, daha önce gördüğümüz telefon ekranlarının aksine

Ancak, P40 Pro’nun ekranı, daha önce gördüğümüz herhangi bir telefon ekranından farklıdır. Oppo Find X2 Pro gibi üst düzey Android telefonların çoğu eğri kenarlara sahiptir. P40 Pro’nun ekranı üstte ve altta eğriler Hem de yanlarda. Çinli şirket bunu “Taşma Ekranı” olarak adlandırıyor ve neredeyse hiç çerçeve göremeyeceğinizi iddia ediyor. Bununla birlikte, ilk uygulamalı görüntüler durumun böyle olmadığını düşündürmektedir.

huawei p40 pro ön

Huawei, her zamanki gibi, lansmandaki fotoğraf gücünü anlatmaya istekliydi ve ön ve arka kameralardan bizimle konuştu. Arka tarafta, 50Mp geniş açılı bir lens, 40Mp ultra geniş bir lens, 5x optik zumlu 12Mp telefoto lens, gelişmiş derinlik algısı için bir uçuş zamanı sensörü ve bir renk sıcaklık sensörü elde edersiniz. Bu çok fazla donanım.

50Mp geniş açılı lens, 40Mp ultra geniş lens ve 5x optik zumlu 12Mp telefoto lens elde edersiniz

Ön tarafta tek bir öne bakan kamera var, ancak Samsung S10 Plus tarzı pastil şekilli bir kesme sağlayan iki ekstra sensör var. Kamera, otomatik netleme özelliğine sahip oldukça basit bir 32Mp objektiftir ve aynı zamanda bir kızılötesi derinlik sensörü ve bir “ortam ve yakınlık sensörü” alır, ancak fotoğrafçılığınız için ne yapacağına dair çok az ayrıntı vardır.

P40, 27W kablosuz şarj ve 40W kablosuz şarj ile 4.200 mAh pil ile çalışır – bu, çok hızlı şarj. Ayrıca Huawei’nin en yeni 5G özellikli Kirin 990 işlemcisini ve 8GB RAM’i kullanıyor, bu yüzden çok fazla güce sahip olmalı.

P40 Pro 7 Nisan’da satışa sunulacak.

Huawei P40 Pro Plus

P40 Pro Plus, beklediğiniz gibi P40 Pro’ya benziyor, ancak daha da üst düzey bir donanıma sahip.

Huawei’nin Çin hükümeti için gözetlediğini iddia etmeyin – P40 Pro Plus kameranın zum özellikleri onu bir gözcü telefonuna dönüştürüyor aynı düzeyde mükemmel

Huawei, telefonun dünyanın ilk “Multi-Reflection Süper Periskop Telefoto” ya sahip olduğunu iddia ediyor. Bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Ancak, Huawei’nin Çin hükümeti için gözetleme yaptığı iddialarına bakılmaksızın, P40 Pro Plus’ın kendisinin bir gözetmen telefonu aynı düzeyde mükemmel – 10x optik zoom, 20x karma zoom ve 100x kombine zoom özelliği vardır. Telefon ABD’de mevcut olsaydı, NASA’nın uzak yıldızları izlemek için kullanmaya başlamasını beklerdik.

huawei p40 pro artı arka kameralar

Bu olağanüstü zumun ötesinde, P40 Pro ve Pro Plus arasında çok fazla fark yok. Aynı ön kamera kurulumunu, aynı işlemciyi ve RAM’i ve aynı ekranı alır. Yine de 512 GB depolama alanı var, bu da P40 Pro’dan iki kat daha fazla.

Diğer fark, 40W kablosuz şarj ve 27W ters kablosuz şarj almanızdır.

Peki, fiyat primi nedir? Ek 400 €. Bu, P40 Pro Plus’ın yaklaşık 1.540 dolar değerine mal olacağı anlamına geliyor. Huawei, P40 Pro Plus için bir Haziran sürümü yayınlayacak.

Huawei P40

P40, 799 € (880 $) maliyete rağmen, aralığın bebeğidir. 6.1 inç 1080 × 2340 ekran tamamen düzdür – kenarlar bile kavisli değildir – bu da bazıları için daha çekici bir seçenek olabilir. Ne yazık ki, 90Hz yenileme hızı almıyor ve standart 60Hz ile yapmak zorunda.

huawei p40 arka kameralar

Depolama 128 GB’a düşürülmesine rağmen, diğer iki telefonla aynı işlemci ve RAM’i alır.

Diğer iki telefonla aynı 50Mp geniş açılı ana lense ve aynı renk sıcaklık sensörüne sahiptir. Diğer iki telefona kıyasla daha az 16Mp ultra geniş kameraya ve 3x optik zumlu daha az 8Mp telefoto lense sahiptir. Ancak, bunlar işi yapmak için fazlasıyla yeterli olmalıdır.

Ön tarafta, otomatik netleme (boo) olmadan 32Mp selfie kamera elde edersiniz. Ön tarafta da kızılötesi yüz tarayıcı yok, bu yüzden ekran içi parmak izi okuyucusu ile yapmanız gerekecek. P40, P40 Pro gibi 7 Nisan’da piyasaya sürülmelidir.

Android Açık Kaynak ve Google Play Yok

Tabii ki, Huawei’nin telefonları ile ilgili en büyük soru yazılımdır.

P40 serisinin tamamı Android 10’u Android Açık Kaynak Projesi’nden çalıştırıyor. Ancak, bu, Google Pixel 4 serisinde bulacağınız aynı Android değil. Google’a bağlı olmayan, kullanımı ücretsiz bir sürümdür.

Bu, Huawei’nin yazılımda istediği değişiklikleri etkili bir şekilde yapabileceği anlamına gelir. Ancak bu, telefonların Google Play Store’a erişemeyeceği veya herhangi bir Google hizmetini kullanamayacağı anlamına da geliyor. Sonuç olarak, Huawei kendi uygulama ekosistemini geliştirmek zorunda kaldı. AppGallery.

Dahası, şirket zaten Google araçlar paketindeki her şey için yedek uygulamalar oluşturmayı başardı. Örneğin, MeeTime, ekran paylaşımlı bir sesli ve görüntülü arama uygulamasıdır. Hatta İngilizce, Fransızca ve İspanyolca’yı destekleyen yeni bir sesli asistan olan Celia’yı bile yarattı. Görünüşe göre, alışveriş gibi daha gelişmiş AI öğelerine çağrı yapmak gibi temel görevleri yerine getirebilecek.

Huawei’nin hızlı bir düzeltme aradığını düşünmeyin. Ben Wood’a göre, araştırma sorumlusu CCS Sicilişirket “uygulama geliştiricilerini desteklemek ve teşvik etmek için“ Shining-Star Programının ”bir parçası olarak küresel olarak 1 milyar dolar harcamayı taahhüt etti.”

Google hizmetlerinin eksikliği göz önüne alındığında, Amerikalı veya Avrupalı ​​alıcılarda yeni bir Huawei telefonu seçmenin pek bir anlamı olmayabilir – ancak Çinli şirket gerçekten umursamıyor gibi görünüyor.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.