Google, çevreyi korumaya ve dünyayı beslemeye yardımcı olmak için yeni ve iddialı bir balık izleme projesi duyurdu.

Tidal olarak adlandırılan proje, Google’ın iddialı “moonshot” projelerine odaklanan X alt bölümü tarafından oluşturuldu. Bu son proje, sualtı kamera sistemi ve zaman içinde balık davranışını izlemek için makine algılama araçları etrafında dönmektedir. Google, bu öngörülerin balıkçılık endüstrisinin balıkların sağlığını ve stoklarını izlemesine yardımcı olacağını umuyor.

Google’dan Tidal’in gerçekte nasıl uygulanacağı konusunda çok az şey var, ancak şirket insanlardan “misyonun” bir parçası olmak istiyorlarsa iletişim kurmalarını istiyor.

Google X’in Gelgit Projesi Nasıl Çalışır?

Tidal’in yazılımı temel olarak, yetenekli balık çiftliklerinin binlerce yıldır uyguladığı bazı analizleri ölçeklendirmeyi ve otomatikleştirmeyi amaçlıyor – ne kadar sağlıklı olduklarını incelemek için balıkları sudan alıyor. Tabii ki, bu manuel ve bugüne kadar zaman alıcıydı.Google Gelgit balıklarını izleme

Google, doğal olarak, içeri girebileceğini ve süreci daha iyi hale getirebileceğini düşünüyor. “Yazılımımız zaman içinde binlerce bireysel balığı izleyebilir ve izleyebilir” dedi Neil Davé, Tidal’in genel müdürü. “Yemek yeme gibi balık davranışlarını gözlemleyebilir ve günlüğe kaydedebilir ve sıcaklık ve oksijen seviyeleri gibi çevresel bilgileri toplayabilir.”

Bu bilgiler çiftçilere yakaladıkları balığı daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. “Bu tür bilgiler, çiftçilere balıklarının sağlığını izleme ve kalemlerini nasıl yönetecekleri konusunda daha akıllı kararlar verme imkanı veriyor,” dedi Davé, “kalemlere ne kadar yiyecek koyulması gerektiği gibi, hem maliyetleri düşürmeye hem de kirlilik.

Google Neden Balık Oyununa Katılıyor?

Google, Tidal’i “okyanusu korumak ve insanlığı sürdürülebilir bir şekilde beslemek için bir ay ışığı” olarak nitelendiriyor. Bu büyük bir amaç olsa da, Google Tidal’e nispeten sınırlı bir kapsamla başlıyor.

İlk hedefi “işletmelerini yürütmek ve büyütmek için çevre dostu yollar arayan balık çiftçilerine yararlı bilgiler sağlayabilecek araçlar” yaratmaktır.

Doğal olarak, balık çiftçilerine bu yardım sadece bir başlangıç ​​noktasıdır. Davé, “Öğrendiklerimizi, okyanus uzmanlarının ve bu değerli kaynağı korumak ve korumak için yeni çözümler bulmaya istekli diğer kuruluşların yardımıyla diğer alanlara ve sorunlara uygulamayı planlıyoruz” dedi.

Küresel dalgalanmalarla karşı karşıya kalan bir endüstride kurtarmaya giden otomasyonun bir başka örneği de artış ve stokların savunmasız hale gelme riski taşıyor.

Okyanuslar Neden Bu Kadar Büyük Bir Endişe?

Google, okyanusların dünyanın büyüyen nüfusu için gıda stoklarını sürdürülebilir bir şekilde yönetmenin anahtarı olduğuna inanıyor. Davé, “Balıklar, diğer hayvansal protein kaynaklarına göre düşük karbon ayak izine sahiptir ve bugün 3 milyar insanın beslenmesinde kritik bir rol oynamaktadır” dedi.

Dahası, Davé’ye göre “gezegenin hava filtresi, sıcaklık regülatörü ve yemek sepeti bir araya getirilmiş” okyanuslar “doğal bir karbon lavabosu” dur.

Bununla birlikte, dünya okyanuslarının sağlığı çeşitli açılardan ciddi tehdit altındadır. 2050’de, tahmin okyanustaki plastikler tüm dünya balıklarından daha ağır basacak ve 400 balık türü nesli tükenmekte olan durumu doğrudan aşırı insan tüketimiyle ilişkilendirilebilir.

Google, teknolojisinin insanların balıklardan tasarruf etmek, nüfusumuzu sürdürülebilir bir şekilde desteklemek ve belki de dünyayı kurtarmak için okyanuslar üzerindeki etkimizi yönetmesine nasıl yardımcı olabileceğini bilmesini umuyor.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.