Çoğu bilgisayar oyuncusunun yaşadığı oyun deneyimleri, heyecanları ve izledikleri strateji yollarından esinlenerek derlediğimiz, “En İyi 10 Strateji Oyunu” listemize göz atalım:

10 – Rise of Nations, Brian Reynolds’un liderliğindeki, Big Huge Games’in yapımcılığını yaptığı ve Microsoft Game Studios’un da dağıtımcılığını üstlendiği 20 Mayıs 2003’te yayınlanan strateji türünde bir bilgisayar oyunudur.

Yüzeysel olarak inceleme yaptığımızda: oyuna ana üsle başladıktan sonra birkaç bina inşa edilerek ham madde ve ordu toplayarak düşman şehirleri ele geçirilmeye amaçlanır. Oyun, bölge/toprak ele geçirme fikrini uygulamıştır. Oyunda yeni binalar inşa edip yeni şehirler oluşturarak sınırlar genişletilebilir. Bir şehrin yanına inşa edilen tapınak ve kaleler, şehrin sınırlar üzerindeki etkisini arttırabilir. Şehirlerin önemi oyunun genelinde daha önde olduğu için düşman saldırılarında şehirler yok edilemez, şehir belli bir süre asimile olana kadar tarafsız kalır ve şehir geri alınana kadar düşmanın egemenliği altında kalır

Şehirler aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunur: food(yiyecek), wood(odun), metal(metal), oil(petrol) ve knowledge(bilgi) gibi kaynaklar şehrinizi geliştirmeye olanak sağlar. Yiyecek, odun ve para gibi kaynaklar, ilk çağdan itibaren aktif olup diğer çağlarda sırasıyla metal, bilgi ve petrol kaynakları da eklenecektir. Kaynak toplama sistemine geldiğimizde; yurttaşlar belli binalar inşa ettikten sonra vatandaşları bu binalarda görevlendirmeniz önemli.

9 – Europa Universalis IV, Paradox Development Studio tarafından geliştirilmiş ve Paradox Interactive tarafından da 13 Ağustos 2013’te yayımlanan strateji türündeki bir diğer bilgisayar oyunudur.

Oyun, tek oyuncu olarak yapay zekaya karşı, çok oyuncu olarak da diğer oyunculara veya oyuncularla yapay zekâya karşı oynanabiliyor.
Bir devletin hükümdarlığını alıp; diplomasi, politika ve askeri imkanları kullanıp diğer devletlere karşı zafer kazanmak, oyunun amacını oluşturur. 1444 – 1821 yılları arasında işlenen kurgu, oyuncular bu tarihler arasında oyunda yer alan ülkeyle oyuna başlayabilirler.

Oyuncular, istedikleri anda ordularıyla dünyayı ele geçirmeye çalışabilir, koloni imparatorluğu kurabilir veya bölgesindeki ticarete hükmedebilir. Oyunu kazanmak için olağanüstü koşullar yoktur ancak, oyuncunun ülkesi ele geçirilirse oyuncu bozguna uğrar ve kaybeder. Diplomasiyle ittifaklar kurulabilir, diğer devletlerle ilişkiler geliştirilebilir. Casusluk yapılarak, diğer ülkelerin topraklarında hak iddia edilebilir ve halkın ayaklanma/isyan çıkarması için kışkırtılabilir. Kara ve denizde yapılabilen muharebeler savaşların gidişatını etkiler. Oyunda her ülkenin dini ve kültürü bulunmaktadır, bu unsurlar toprağın huzursuzluk değerini doğrudan etkiler.

8 – Company of Heroes, Relic Entertainment firması tarafından geliştirilen ve THQ’nun desteğini de alan, 25 Nisan 2005 yılında lansmanı yapılıp, Eylül 2006’da piyasaya sürülen strateji türündeki bilgisayar oyunudur. Oyunun, sonradan çıkartılan Opposing Fronts (2007) ve Tales of Valor (2009) adlı ek paketleri de mevcuttur.

Normandiya Çıkartması senaryosu ile göreve başlanan oyunda; oyuncular, görevin niteliğine göre piyade bölüğü “Able” veya hava indirme bölüğü “Fox” ile görevleri tamamlama amaçlanıyor. Oyunun birbirini izleyen senaryoları sonunda, müttefiklerin Fransa’yı Alman işgalinden kurtarması kurgulanmıştır. Oyunun ek paketleriyle birlikte Alman ve İngiliz senaryoları da oyunda dahil edilmiştir.

7 – Empire: Total War, Creative Assembly tarafından geliştirilen ve Sega tarafından yayınlanıp, 4 Mart 2009’da piyasaya sürülen gerçek zamanlı ve sıra tabanlı strateji türündeki bir diğer bilgisayar oyunudur.

Keşif, fetih, koloniler kurma ve savaşma üzerine kurgulanmış ve 1700 – 1799 yılları arasında geçen oyun, Avrupa, Kuzey Afrika, Amerika ve Hindistan Bölgesi gibi topraklarda işleniyor.

Oyundaki büyük yeniliklerden birisi, diplomasinin ön planda olması ve diplomatik görüşmeler için diplomatlara ihtiyaç duyulmamasıdır. Oyundaki diğer bir yenilik de deniz savaşlarının oyuncular tarafında yapılabilmesidir. Geliştirilmiş otomatik yönetim sistemiyle birlikte tavsiye sistemini de içerip, geliştirilmiş öğreticileriyle de öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.

Eyaletlerdeki huzursuzluk, önceki Total War oyunlarına oranla çeşitlik(dini hoşnutsuzluk, vergiler, bağımsızlık isteği, reform isteği ) kazanmıştır. Ordular ve filolar, generaller ve amiraller tarafından kurulup yönetilir. Oyunda yıllar ilerledikçe, teknolojik gelişmelere bağlı olarak demokrasi ve özgürlük düşünceleri hızla artıyor ve oyuncular, Amerika Birleşik Devletleri’nin bağımsızlığına kavuşmasını gözleriyle görebiliyorlar. Halk, eğer ki rejimden memnun değilse, ayaklanıp var olan rejimi değiştirebilmektedir.

6 – Warcraft III: The Frozen Throne, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen, 1 Temmuz 2003’te dünyadaki birçok ülkede
paket halinde satışa sunulan strateji türündeki bir diğer bilgisayar oyunudur. Warcraft III: Reign of Chaos oyununa genişleme paketi olarak çıkarılan ve fantastik Warcraft evrenine ait olan senaryonun devamını getiren oyun, birçok ırk için yeni birimler, tarafsız bir ırk, dört senaryo gibi eklentilere de sahiptir.

5 – Medieval II: Total War, 2002 yılında çıkan Medieval: Total War’ın devam oyunu olup, 2006 yılında tamamlanıp satışa sunulan strateji türündeki bilgisayar oyunudur. 1080 – 1530 yılları arasına kurgulanan oyun, orta çağ savaşlarına, dinlere, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki siyasete odaklanıyor. Oyunda keşif ağacı bulunuyor ve bu ağacın en son dalı, barutun bulunmasıyla kırılıyor. Ağacın diğer dallarında ise, Yeni Dünya’nın keşfi, Amerika’nın keşfi ve ele geçirilmesi yer alıyor.

Oyuncular, seçtiği devleti en iyi şekilde yönetmek, yapılan savaşları kazanmak ve bilgisayar tarafından verilen görevleri yapmaya çalışmakla yükümlüdür. Oyuncu, kendi sırası geldiğinde oyun haritası üzerinde yapmak istediği yenilikleri yapıp, bu yenilikler için zemin hazırlar. Oyuncu yapacağı hamleleri bitirdikten sonra turunu bitirmek için “kum saati” kullanır. Diğer ülkeleri ve asileri bilgisayar yönetir ve bilgisayar turunu tamamladıktan sonra sıra tekrar oyuncuya gelir.

Orta çağ dönemindeki hava, mükemmel şekilde oyunculara aktarılıyor, Ülke yönetimi için yapılan taktiksel savaşları oyuncuların yönetebilmesi de ayrı bir heyecan ve akıl oyunlarını getiriyor. Dinin etkinliği ön planda olup, bilgisayar zaman zaman oyuncuya(Dini yaymak,bir bina inşa etmek veya diplomasi kurmak) görevleri verebilmektedir.

Not: Oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum. Bu nedenle, “Editör’ün Önerisi” olarak düşünebilirsiniz. 🙂

4 – Command & Conquer: Red Alert 2, Westwood Studios tarafından 16 Eylül 2000’de piyasaya sürülen, Command & Conquer: Red Alert’ın devamı olarak kabul edilen strateji türünde bir diğer bilgisayar oyunudur. 1970’lerin başlarında geçen oyunda, Müttefikler ve Sovyetler daha yeni ünitelerle karşımıza çıkıyor. En iyi strateji oyunları arasında favorim olarak nitelendirdiğim, oyuncuları akıl oyunları yapmaya teşvik eden harika bir oyun.

Oyun, hem maden toplayarak üsler yapma gibi ekonomik, hem de asker üretip oluşturulan orduyu kontrol etme gibi askeri görevleri birlikte yoğun bir oyun temposu sunuyor.

Not: Oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum. Bu oyunu da “Editör’ün Önerisi” olarak düşünebilirsiniz. 🙂

3 – StarCraft II: Wings of Liberty, Blizzard Entertainment tarafından geliştiren, yine aynı firma tarafından 1998 yılında yayınlanmış StarCraft oyununun devamı niteliğinde olup, 27 Temmuz 2010’da satışı yapılan strateji üründeki bilgisayar oyunudur. Microsoft Windows ve Mac OS X ortamları için geliştirilen ve ilk paketi Wings of Liberty olan oyunun, ek olarak da Heart of the Swarm ve Legacy of the Void isimli iki genişleme paketi de vardır.

Oyun, 26. yüzyılda Samanyolu Galaksisi’nin uzak bir bölümünde kurgulanmış. Oynanabilir üç tane ırk bulunmakta: Terran, Zerg ve Protoss. Çok oyunculu(multiplayer) oynanışa daha fazla önem veren oyun, Battle.net sistemi üzerinden çok oyunculu olarak oynanabilmektedir.

2 – Civilization, Sid Meier tarafından 1991 yılında MicroProse için yapılan, sıra tabanlı strateji türündeki bilgisayar oyunudur. Yüzyıllarca ayakta kalabilecek bir medeniyet kurma amacı güden oyun, M.Ö. 4000 yılında başlayıp yakın geleceğe kadar devam eder. Civilization, sıra tabanlı strateji oyunlarının atası olarak kabul edilir.

Tek oyunculu bir sisteme sahip olan ve bir medeniyetin hükümdarı olarak sadece bir göçmen birimiyle (Settlers) başlanan oyunda, diğer medeniyetlerle yarış içerisinde olup imparatorluğu ayakta tutma esas alınmıştır.

Oyuna başlamadan önce, oyuncu hangi uygarlığı yöneteceğini belirler. Böylece, oyun içi sesler, unvanlar, şehir isimleri kurgulanır. Yapay zeka, yönettiği uygarlığın karakteristik özelliklerini gösterir. M.Ö. 4000 – M.S. 2100 yılları arasındaki en eski medeniyetlerden, uzay çağına kadar yolculuğa sahne olan oyunda, dünya üzerinde hiçbir şehir yoktur ve oyuncular ellerindeki göçmenlerle yeni şehirler kurup, bu şehirlerde yolla, kaleler gibi binalar inşa edebilirler.

1 – Age of Empires II, Ensemble Stüdyoları tarafından geliştirilip, 1999 yılında Microsoft tarafından yayımlanan strateji türünde bir bilgisayar oyunudur. The Conquerors isimli eklenti paketiyle 2000 yılında oyun raflarında yerini almıştır.

Orta Çağ konusu işlenen oyun, oynanabilir on sekiz uygarlığı içerir ve ordularını oluşturdukları, kasabalar kurdukları ve nihayetinde düşmanlarını bozguna uğrattıkları şehirlerini korumayı ve kaynakları toplamayı amaçlar. Oyunculara uzman olma hedefi veren, beş tane tarihi çağdan oluşan bu oyun, akıl oyunları oynatıyor ve listemizin ilk sırasında olmayı hak ediyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.