Teknolojinin gelişmesiyle büyüyen ve gelişen sinema sektörünün belki de olmazsa olmazlardan; “bilim-kurgu” yapımları. IMDB puanlarını ele alarak hazırladığımız “En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi” derlememiz şu şekildedir:

10 – Logan (2017)

IMDB Puanı: 8.1

Oyuncular: Hugh Jackman(Logan/Wolverine), Patrick Stewart(Charles Xavier/Professor X, Dafne Keen(Laura Kinney/X-23)…

Konu: “Hugh Jackman”! Kimileri için aktör, kimileri içinse o, “Wolverine”. Uzun süredir canlandırdığı Marvel karakteri olan Wolverine, kendisiyle özdeşleşti diyebilir. Serinin final filmi niteliğinde bu yapım, hem heyecan hem de üzüntü duygularımızı depreştiriyor.

Aksiyon ve bilim kurgunun harmanlanmış haliyle karşımıza çıkan filmde; yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Professor X, Meksika sınırında saklanmaktadır. Ancak Logan’ın gizlenmesi ve mirası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde bitecektir.

9 – Jurassic Park (1993)

IMDB Puanı: 8.1

Oyuncular: Sam Neill(Dr. Alan Grant), Laura Dern(Dr. Ellie Sattler), Jeff Goldblum(Dr. Ian Malcolm), Richard Attenborough(John Hammond)…

Konu: İş adamı John Hammond ve biyomühendislik şirketi InGen, Kosta Rika açıklarında tropikal bir ada olan “İsla Nublar”da Jurrasic Park olarak adlandırılan bir park oluşturmuştur ve burada dinozor fosillerinden klonlama yapmaktadırlar.

Hammond, Parkın güvenli olup olmadığını kontrol etmek için palentolog Dr. Alan Grant ve Paleobotanist Dr. Ellie Sattler’ı ve Ian Malcolm’u davet eder. Grup Parkın içinde bir deneme turuna çıkmadan önce Hammondun torunları Lex ve Tim Murphy de onlara katılır. Heyecanın, bu deneme turunda başlayacağı film, izleyicileri milyonlarca yıl öncesine götürerek, koltuklarına sıkıcı kenetlenmesini sağlayacak.

8 – Mad Max: Fury Road (2015)

IMDB Puanı: 8.1

Oyuncular: Tom Hardy(Max Rockatansky), Charlize Theron(Imperator Furiosa), Nicholas Hoult(Nux)…

Konu: Nükleer savaşın ardından, çöllerin yaygınlaştığı ve susuzluk probleminin arttığı dünyada, medeniyetler çöküşe doğru gidiyor ve hayatta kalma içgüdüsü aşırıya kaçmış olan Max, eşi ve çocuğunu kaybetmenin ardından huzuru ararken, “Savaş Çocukları” tarafından esir alınır. Su ve benzin gibi kaynakları elinde tutan bölge hükümdarı “Ölümsüz Joe”nun kan torbası niteliğindeki Max, kaçmak için doğru anı beklemektedir.

7 – Blade Runner (1982)

IMDB Puanı: 8.2

Oyuncular: Harrison Ford (Rick Deckard), Rutger Hauer (Roy Batty), Sean Young (Rachael)…

Konu: 82 yapımı olan filmde mekanı Los Angeles, zamanı 2019 olan filmde; Tyrell Şirketi’nin icat ettiği replicantlar köle gibi çalıştırılmalarından isyan edip Dünya’nın dışında farklı gezegende isyan çıkarırlar. Sorunun kendisi olan replicantları öldürmek görevinde bulunan “Bıçak Koşucuları” adlı polis birimi, isyancı replicantları bulmak için Holden’a yetki verir ve replicantları insanlardan ayırmaya yarayan Voight-Kampff testi ile onları bulmaya çalışır.

6 – V for Vendetta (2005)

IMDB Puanı: 8.2

Oyuncular: Hugo Weaving (V), Natalie Portman (Evey), Stephen Rea (Finch), Stephen Fry (Deitrich)…

Konu: Gelecekteki İngiltere’de geçen filmde; terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra, kurtuluşu baskıcı ve askeri bir yönetim anlayışına yönetilen İngiliz halkının diriliş öyküsü anlatılmaktadır.Her şey; V’nin, Evey’i kurtarmasıyla başlar ve V, “Remember, remember, the fifth of november!(Hatırla, 5 Kasımı hatırla!)” sloganı ve gerçekleştirdiği eylemlerle yönetimi ve halkı kışkırtır.

Editörün önerisi: V for Vendetta

5 – Aliens (1986)

IMDB Puanı: 8.4

Oyuncular: Sigourney Weaver (Ripley), Michael Biehn (Corporal Hicks), Lance Henriksen (Bishop) , Carrie Henn (Newt)…

Konu: Nostromo’dan kurtulan tek kişi olan Teğmen Ellen Ripley, elli yıllık uykusundan uyandırılarak dünyaya getirilir. Burada, yaratıkları buldukları gezegenin sonradan kolonileştirildiği ve insanların yaşadığını öğrenir. Söz konusu koloniden bir süredir haber alınamamakta ve Ripley, uzman bir komando ekibi ile yaratıkları ortadan kaldırmaya, insanları bulmaya çalışır.

4 – Back to the Future (1985)

IMDB Puanı: 8.5

Oyuncular: Michael J. Fox (Marty McFly), Christopher Lloyd (Doc Brown), Lea Thompson (Lorraine McFly)…

Konu: Döneminin, tasarımıyla adından çokça söz ettiren otomobili olan “DeLoran”ın içine gizlenmiş bir zaman makinesi, Marty’i yanlışlıkla 50’lere geri götürür ve Amerikan kasabasında bir kazaya yol açar. Müstakbel anne ve babasının tanışmasına engel olup, kendisi de hiç doğmamış olacağı için bu durumu düzeltmesi gerekecektir.

3 – Interstellar (2014)

IMDB Puanı: 8.6

Oyuncular: Matthew McConaughey (Cooper), Anne Hathaway (Amelia Brand), Jessica Chastain (Murphy), Michael Caine (Profesör Brand)…

Konu: Yakın bir gelecekte, tahıl ürünlerinin yok olmasına neden olan bir küf nedeniyle medeniyet gerilemiş ve tarım toplumu seviyesine düşmüştür. Eski bir NASA pilotu olan Cooper ailesiyle birlikte bir tarla işletmekte ve Cooper’ın 10 yaşında olan kızı Murphy odasında bir hayaletin kendisiyle iletişime geçtiğini düşünmektedir. Hayaletin gönderdiği bilinmeyen istihbaratın yer çekimsel dalga kullanarak kodlandığını keşfedilir.

2 – The Matrix (1999)

IMDB Puanı: 8.7

Oyuncular: Keanu Reeves (Neo), Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity), Hugo Weaving (Ajan Smith)…

Konu: Büyük ve önemli bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini “Neo” takma ismiyle program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın gerçekte beynindeki bir simulasyon olduğunu ve aslında Matrix’in içinde yaşadığını öğrendikten sonra oradan kurtarılır. Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılan Neo, Matrix’in ne olduğunu kavrayıp, kurtarılma nedenini öğrenerek gelişen olaylarla birlikte yeni kimliğini benimsemeye çalışacak.

1 – Inception (2010)

IMDB Puanı: 8.8

Oyuncular: Leonardo DiCaprio (Cobb), Tom Hardy (Eames), Ellen Page (Ariadne), Joseph Gordon-Levitt (Arthur), Ken Watanabe (Saito)…

Konu: Dom Cobb, çok yetenekli bir hırsız olmakla birlikte zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çalmakta oldukça uzmandır. Cobb’un bu yeteneği, onu kurumsal casusluğun dünyasında aranan bir oyuncu yapıp, aynı zamanda da uluslararası bir kaçak yapmıştır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.