Beyin göçünü kısaca; kendini iyi bir şekilde yetiştirip iyi de bir eğitim alarak bu gelişimi üst seviyeye çıkarmış meslek ve bilim adamları uzmanlarının, kendi ülkelerinde çalışma veya gelişme imkanı bulamayıp, başka ülkeye yerleşip çalışmak amacıyla gitmesidir. Yani, “X” ülkesinin “Y” ülkesine bilginlerini, alimlerini kaptırması olarak nitelendirebiliriz.

Peki bu “Y” ülkelerinden en fazla beyin göçü alan ülkeler hangileri birlikte inceleyelim:

1 – İsveç

İsveç, dünyadaki eğitim ve refah seviyesinin en yüksek olduğu ülkelerinden biri. İsveç, bütçesinin büyük bir bölümünü bilim, eğitim, endüstri ve araştırma projelerine ayırdığı için çoğu bilim ve meslek insanının bu ülkeyi seçmesi hiç de şaşırtıcı değil.

2 – Almanya

Gelişmiş endüstri, iş alanlarının çeşitliliği ve Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden biri olması burayı ayrı bir çekici kılıyor. Sadece Avrupa’dan değil, Asya ve Amerika kıtası üzerinden de göç almasını alan Almanya, kendi vatandaşlarına hangi eğitim ve istihdam imkanlarını sunuyorsa, diğer ülke vatandaşlarına da aynı imkanı sunuyor.

3 – Norveç

İşsizliğin %3, kişi başı milli gelirin ortalama 60 bin dolar olduğu bir ülke üstüne petrol ve doğalgaz da ihraç ediyorsa, neden beyin göçü almasın diye soruyor insan kendine!

4 – Amerika Birleşik Devletleri

Dünya’nın süper gücü olan ABD, nitelikli insan yakalama konusunda üst düzey bir beceriye sahip. Yetenekli ve bilgili insanlara burs ve çalışma imkanları sunarak, dünyanın önde gelen şirketleri kurma şansı veriyor. Önemli avantajlarından biri de, yüksek lisans ve doktora öğrencileri mezun olur olmaz iş imkanı buluyor.

5 – Kanada

İlk olarak refah seviyesi sonrasın da iş olanakları bakımında, dünyanın dört bir yanından nitelikli iş gücü potansiyelini kendisine mıknatıs gibi çekiyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.