Dünya; adını hiç duymadığımız bir çok maddeye ev sahipliği yapmanın yanında, insanoğlunun ürettiği maddeleri de içinde barındırıyor. Karşılaşma ihtimalimiz oldukça düşük olan, bazılarının da insanoğlu tarafından bulunan en pahalı, en değerli maddeleri şöyle sıralayabiliriz:

10 – Eroin

Gramı 150 Dolar(800 TL) civarında satılan ve insanoğlu tarafından üretilip kullanılan, zararlı bir uyuşturucu maddesidir. Çoğu filmde konu olarak yer alır ve izleyenleri teşvik eder. Fakat, yasaklı bir madde olduğu için kullanılması durumda cezai işlemler uygulanır.

9 – Kokain

Gramı 270 Dolar(1,450 TL) civarında satılan ve yine insanoğlu tarafından üretilip kullanılan, zararlı bir uyuşturucu maddesidir. Eroinden daha saf bir uyuşturucu etkisi vardır. Fakat, yasaklı bir madde olduğu için kullanılması durumda cezai işlemler uygulanır.

8 – LSD

Gramı 3 Bin 500 Dolar(19,000 TL) civarında satılan ve ne yazık ki zararlı bir uyuşturucu maddesi daha karşımıza çıkıyor. Psikoaktif bir madde olduğu için öldürücü etkisi oldukça yüksektir.

7 – Plütonyum

Gramı 4 Bin Dolar(21,500 TL) olarak satılan bu madde; 1940 yılında Glenn T. Seaborg, Edwin M. McMillan, J. W. Kennedy ve A. C. Wahlby tarafından 152 cm’lik siklotron(atom hızlandırıcısı)bombardımanı sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Rengi gümüş olup metali andırır. Kullanım alanı da, nükleer silah, yakıt üretimi ve uzay araçları gibi birçok enerji kaynağı yapımında kullanılıyor.

6 – Painite

Gramı 9 Bin Dolar(48,000 TL) civarında satılan bu maddenin; bulunması çok nadir olup, günümüzde çok az kişi var olduğunu düşünüyor. Kızıl renkli bir mineral ve 65 yıl önce keşfedilmiştir.

5 – Taaffeit

Gramı 20 Bin Dolar(110,000 TL) civarında satılan; pembe, kırmızı ve beyaz renklerinin birleşmesinden oluşan bir taş. Mücevher denildiğinde çok da popüler olmayan bir taştır ve diğerlerine oranla da ucuzdur.

4 – Trityum

Gramı 30 Bin Dolar(160 bin TL) civarında satılan, bir çeşit gaz olan bu madde aydınlat amaçlı kullanılıyor.

3 – Elmas

Gramı 55 Bin Dolar(295,000 TL) civarında satılıyor. Dünya üzerindeki en bilinen, en ünlü, en sevilen değerli taşlardan biri olan taştır. Mücevher olarak satılan bu taşı, kadınlardan uzak tutmanızı tavsiye ederim.

2 – Californiyum

Gramı 27 Milyar Dolar(145 Milyar TL) civarında satılan bu madde; en pahalı element olma özelliğini taşıyor. 1950’de keşfedilip yalnızca bir kez sentezlenebilmiştir. Nükleer reaktörlerde, nötron kaynağını oluşturduğu biliniyor.

1 – Antimadde

Gramı 62.5 Trilyon Dolar(335 Trilyon TL) civarında satılan bu olağanüstü maddenin, teorik olarak gelecekte yakıt olarak kullanılabileceği ön görülüyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.