Bu yaz nereye gitsek? Tatile mi çıksak? Güzel bir tatil yapalım! Dinlemem gerek! Diyenlere; “En Çok Turist Çeken 10 Ülke” yazımı paylaşmaktan mutluluk duyarım. Güneş gözlüğü, şnorkel ve havlunuzu yanınıza almayı unutmayın!

10 – Rusya

Yılda 31,3 milyon(2018 verileri) insanın ziyaret ettiği Rusya’da, Kızıl Meydan, St. Petersbug gibi şehirler gidilmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Soğuk ve sert geçen kış ayına rağmen, ihtişamlı ve “vay canına” diyeceğiniz yapıları görmek isteyeceksiniz.

9 – Meksika

Dünya’nın en eski uygarlıklarından Mayaların toprak olarak seçtiği ülke olan Meksika; Maya harabeleri, tropik ormanlar, sahil ve denizi ile tercih edilebilecek ülkeler arasında ve 32,1 milyon(2018 verileri) insanın ziyaret durağı konumunda.

8 – İngiltere

Tarihi, yaşam tarzı, eğitimi, köklü okul ve binalarının yanında bir de ticaret merkezi eklenince, neden turist çekmesin ki? Geçtiğimiz yıl yaklaşık 34 milyon insanın durak noktası olan ülkede, Londra gezilecek şehirlerin başında geliyor.

7 – Almanya

Almanya, Avrupa’nın en büyük ve en zengin ülkelerinden biri. Festivaller, fuarlar her sene düzenli olarak organize edilip milyonlarca turiste kapıları açıyor. Kara Ormanlar ve Alpler, Neuschwanstein Kalesi ve daha birçok mekan veya yerler yaklaşık 35 milyon(2018 verileri) insana ev sahipliği yapıyor.

6 – Türkiye

Türkiye, geçtiğimiz yıl turizm sektöründe sıkıntılı dönem geçirse de doğal güzellikleriyle turist çekmeye devam ediyor. 39,5 milyon(2018 verileri) insan İstanbul’un büyüsüne kapılıp, Antalya’nın denizine, Nevşehir’in görsel şölenine, Muğla’nın deniz kıyılarına kendisini kaptırıyor.

5 – İtalya

Tarihi Roma imparatorluğu’ndan günümüze kalan romantik ülke İtalya… Roma, Floransa, Napoli, Venedik, Milano gibi tarihi şehirlerine, geçtiğimiz yıl 50,7 milyon insan gitmiş. Öyleyse, ısrarla gidiniz.

4 – Çin

En fazla nüfusa sahip olmanın yanında en fazla turistin de uğrak noktalarından birisi olan Çin; tapınakları, doğal güzellikleriyle hayran kalınan ender ülkelerden. Geçtiğimiz yıl 56,9 milyon insan ülkeye gelmiş. Çok sayıda ticari fuar ve organizasyonun yapıldığı ülkede turistlerin yanında iş için gelenleri de atlamamak gerek. Çin Seddi, İpek Yolu, Cennet Tapınağı, Toprak Askerler ve Yazlık Saray gibi yerleri gezip görülen yerler olarak sıralayabilirim.

3 – İspanya

Tarihi eserleri, tarih kokan şehirleri ve Akdeniz sahilleriyle insanı etki altında bırakan İspanya’ya, geçen yıl 68,2 milyon insan yolculuk yapmış. Barcelona, Madrid, Sevilla, Granada gibi şehirlerin yanında Ibiza, Mallarco adaları “gel beni gör” diye bağırıyor.

2 – Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz yıl 77,5 milyon insanın seyahat ettiği ülke olup ve New York şehri de en fazla gezilen yer konumunda. Moda, finans merkezlerinin başında gelen New York, müze, sergi, konser mekanlarıyla da kendine özgü turistleri çekmeyi sürdürüyor. Melekler şehri, Los Angales, deniz, kum eğlence şehri, Miami’yi de es geçmeyelim tabii.

1 – Fransa

Bir numara: Fransa! 84,5 milyon insanın aklına gelen ilk yer olmuş galiba. Aşk şehri Paris’in yanı sıra insanlar, ülkenin güney kıyıları olan Nice, Marsilya, Lyon, Strastbourg ve Bordeaux gibi şehirlere de uğramadan olmaz demişler. Ve yine; ısrarla gidiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.