Görünce; “Vay canına!”, “Vaaooov!”, “Ohaaaa!”, “Çook iyiiii!” gibi heyecan, şaşkınlık içeren sözler söyleyeceğinize emin olduğum, “Dünyanın Yeni 7 Harikası” yazımı sizinle paylaşıyorum. Sıkı durun!

Machu Picchu – Peru

Kendileri, İnka uygarlığından kalan antik bir şehirdir. And Dağları’nın zirvesinde, 2360 metre yükseklikte, 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşuyor.

Çin Seddi – Çin Halk Cumhuriyeti

Hasar görmüş tüm duvarlarla birlikte, uzunluğu tam 8851.8 kilometreyi bulan bu yapının kalıntıları, Po-Hay körfezinin kıyısında başlar. Savunma amaçlı yapıldığı tahmin edilen bu yapıyla ilgili, niçin yapıldığı tartışmaya açık bir konu olarak duruyor.

Christo Redentor – Brezilya

“Kurtarıcı İsa” ismiyle de bilinen bu yapı, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde, Corcovado Dağı üzerinde yer alıyor. Dağın zirvesinde Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde tamamlanan inanılmaz büyüklükte İsa heykeli şehre muazzam bir manzara sunuyor.

Chichen Itza – Meksika

Bu kez, Maya uygarlığı zamanında günümüze kalabilen yapıyı görüyoruz. Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda, Kristof Kolomb’tan önce inşa edilmiş bir şehir.

Tac Mahal – Hindistan

Hindistan’ın Agra kentinde yer alan bu görkemli yapı Babür İmparatorluğu’nun 5. hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkentinde Jumna Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. Tac Mahal, Türk-İslam Mimarisi’nin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Kolezyum – İtalya

Başkent Roma’da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da tanınan Kolezyum, savaş arenası özelliği taşır. Bulunduğu dönemdeki büyük komutan Vespasianus tarafından M.S 72 yılında yapımına başlanıp, M.S 80 yılında Titus döneminde bitti.

Petra – Ürdün

Lut Gölü-Akabe Körfezi arasındaki, yaklaşık 100 kilometrekarelik alana sahip Petra Antik Kenti; kum taşından oluşan kaya bloklar, oyulan tapınaklar, amfi tiyatro, mezarlar ve meydana gelmektedir. “Transformers: Yenilenlerin İntikamı” filminin bir sahnesine ev sahipliği de yapmıştır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.