Yeryüzünün en yüksek ve en büyük doğa harikaları olmakla birlikte büyüleyici bir görünüşe de sahip olan dağlar, toprak ve kaya parçalarından meydana gelmiştir.

Az sayıda insanın zirvelerine çıktığı, doğa ananın dondurucu soğuklarının olduğu bu eşsiz ve devasa boyutlardaki harikalar; yeryüzüne yukarıdan bakma fırsatı sunuyor ve insanoğluna bir kez daha ne kadar küçük ve aciz olduğunu hatırlatıyor.

Hobilerinde ve spor faaliyetleri arasında dağ tırmanışı olan ya da doğa gezgini olup dağ tırmanışını süreklilik haline getiren kişiler arasındaysanız Dünya’nın En Yüksek Dağları yazıma kulak verin. Ama yine de bu dağlara yalnız veya tecrübeniz yoksa tırmanmayın. Tırmanış kemeri, vidalı karabina ve teknik kazmayı aldıysanız yolculuk başlasın.

10 – Annapurna I Dağı

Himalayalar’da 55 kilometre uzunluğunda olan Annapurna I, 8.091 metre yüksekliğindedir. İsmini Sanskritçedeki Hasat Tanrıçası’ndan alır.

9 – Nanga Parbat Dağı

Urdu dilinde Çıplak Dağ anlamına gelen ve Pakistan’da Gilgit–Baltistan, Kaşmir bölgesinde, Karakurum Dağları’nın bir uzantısında bulunan bu dağ 8.126 metredir. Tırmanması en tehlikeli dağlardan biri olarak bilinir.

8 – Manaslu Dağı

Nepal Himalayalarının bir parçası olup Mansiri Himal’de bulunan bu dağ “Kutang” ismiyle de bilinir. Sanskritçede “Ruhların Dağı” olarak kullanılan Manasa’dan adını almaktadır. Yüksekliği 8.156 metredir.

7 – Dhaulagiri I

Nepal’de Kaligandaki Nehri’nden Bheri’ye kadar uzanan ve masif bir özellik taşıyan bu dağın yüksekliği; 8,167 metredir.

6 – Cho Oyu Dağı

Himalayalar’da yer alan ve Everest Dağı’nın 20 kilometre batısında olan bu dağ, Tibetçe’de “Turkuaz Tanrıça” manasına gelmektedir. Yükseliği ise, 8.201 metredir.

5 – Makalu Dağı

Himalayalar’da Nepal ile Çin sınırı üzerinde yer alan ve Everest Dağı’nın 19 kilometre güneydoğusunda bulunan bu dağ, 8.481 metredir. Zirvesi dört kenarlı bir piramidi andırır.

4 – Lhotse Dağı

Yine Himalayalar’da yer alan ve bu kez Everest Dağı’na Güney Col adlı zirve bağlantısı olan bu dağ, Tibetçe’de “Güney Zirve” manasındadır ve en yüksek zirvesi 8.516 metredir.

3 – Kançencunga Dağı

Hindistan ile Nepal arasında Himalayalarda bulunan bu dağ, 8.586 metre yüksekliğindedir. Dağın oldukça dik oluşu ve dağ üzerindeki rüzgar hızı değişiklikleri hem çığ riskini arttırıyor hem de tırmanmaya elverişli olmayan hava şartları sunuyor.

2 – K2 Dağı

Karakurum’da Pakistan-Çin sınırında bulunan bu dağ, 8.611 metre yüksekliğe sahiptir. Çhogori/Kogir, Ketu/Keçu, Zalim Dağ gibi isimlerle de anılmakla birlikte, tırmanış zorluğu bakımından ilk sırada yer alır. Bu nedenle dağcılar kendi tabirlerinde burayı “kutsal zirve” olarak görür.

1 – Everest Dağı

Tibetçe’de Çomolungma, Nepali’de ise Çonnolugma Sagramata isimleriyle bilinen, Çin–Nepal sınırında yer alan, 8.848 metre yükseliğinde olan insanlık tarihinin en yüksek doğa harikası! Ekstrem sporlarla uğraşanların, tırmanış sporunu profesyonellik ve büyük bir tecrübeyle yapanların en fazla ilgisini çektiği yerlerden.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.