Seyehat etmeyi severim, hobilerim arasında trenle seyahat etmek var, yol ne kadar uzunsa insanın kendini bulması o kadar iyidir. Gibi cümleleri siz de kullanıyorsanız, bu yazımda Dünyanın En Ünlü 10 Treni eşliğinde harika bir yolculuğa çıkacağız. Tren içinde yürümek serbesttir!

Trans Sibirya Ekspresi #1

Batı Rusya’dan Sibirya’ya, Moğolistan’dan Japon Denizi’ne kadar uzanan destansı bir yolculuk! Dünyanın en uzun demir yolu olan Trans Sibirya Ekspresi, yaklaşık 10.000 kilometre uzunluğa sahiptir. Yolculuk toplam 9 gün sürüyor ve 91 tren istasyonunda duraklıyor.

Mavi Tren #2

Güney Afrika’da, Cape Town ile Pretoria arasında seferi bulunan Mavi Tren; mavi lokomotiflerden ve deri koltuklardan oluşuyor. Trenin tüm odaları, lüks bir şekilde düzenlendiği için, dünyanın en lüks trenlerinden biridir. Yemekleriyle ve Küba purosu gibi ikramlarıyla ünlü olan bu yolculuk 2 gün sürüyor.

Hint Pasifik Ekspresi #3

Sydney’den Perth’e giden bu tren, Avustralya’nın doğu ve batı kıyılarını birbirine bağlayıp yaklaşık 3 gün sürmektedir.

Orient Express #4

1883 yılında açılıp, 1977 yılına kadar Paris’ten İstanbul’a, 6 ülkeyi geçecek şekilde hizmet veren, diplomatlar ve hükümet görevlilerinin tercih ettiği bir trendir. Günümüzde, İstanbul’dan çıkan tren 4. günün sonunda Venedik’e ulaşıyor.

Royal Scotsman #5

İskoçya’nın tüm güzelliklerini görme şansı sunan bu trende, yolculuk yaklaşık 8 gün sürüyor. Şampanya ve viski ikramları, mutfağı ve konaklama hizmetleriyle inanılmaz bir deneyim de yaşatıyor. Edinburgh’tan başlayan serüvende, yolcuların doğayı izleyebilmesi için gündüzleri devam ediyor ve trende açık hava vagonu da bulunmaktadır.

Shinkansen #6

Birden fazla büyük şehri birbirine bağlayan bir hızlı trendir. İlk seferi, 1964 yılında Tokyo Olimpiyatları için yapılan tren, ticari amaçla kullanılan ilk hızlı trendir.

Golden Chariot #7

Yolcularına kablosuz internet , vejetaryen menüleri ve spa gibi hizmetler sunan bu trende 2 rota bulunuyor. Biri, Bangalore-Goa, diğeri de Bangalore-Kochi arasında sefer yapılıyor ve yolculuk yaklaşık 8 gün sürüyor.

Rovos Rail #8

Afrika’nın en lüks treni olan Rovos, alt ve üst seviyedeki insanlar için uygun fiyatlarla, yataklı vagon ve kraliyet süitine gibi imkanlar sunuyor. Trende ilginç olan noktalar ise; çay partileri veriliyor ve 17 gün sürüyor.

Rocky Mountaineer #9

Vancouver’den sefere başlayıp, Kanada’yı boydan boya aşan bu tren yolculuğu, Pasifik kıyısından Atlantik kıyısına kadar sürüyor ve son durağı da Halifax. Yolcular, Kanada’nın doğal güzelliklerini görüp yol üzerindeki dağ otellerinde konaklama fırsatı yakalıyor. Tren yıl içerisinde, Mayıs-Eylül ayları arasında çalışıyor.

Doğu Ekspresi #10

Son yıllarda giderek popüler hale gelen Doğu Ekspresi; Türkiye’nin başkenti Ankara’dan Kars’a giden ulaşan bir yolculuk sunuyor. Anadolu’nun tüm coğrafyasını gözler önüne seren bu yolculuk yaklaşık 1 gün sürüyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.