Mimarileri, yapılma nedenleri, tarih kokan parçaları ve etkileyici büyüklükleriyle heykeller; insanoğlunun bugüne kadar en önemli eserlerinden. Bu yazımda; dünya üzerindeki heykellerin nerede ve hangi özelliklere sahip olduğunu sizlere anlatacağım. Hadi başlayalım.

Nemrut Dağı Heykelleri – 10

Nemrut Dağı; Türkiye’nin, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir volkandır. Yükseltisi 2935 metre olup, jeolojik kayıtlara göre Nemrut dağından son çıkan lav püskürtüsü 1692 yıllarında yaşanmıştır.

Kommagene kralı Antiochos Theos, milattan önce 62 yılında pek çok Yunan ve Pers tanrısının heykeliyle birlikte kendi mezar tapınağını da bu dağa yaptırmıştır. Mezarda, bir kartalın başı, tanrıların taş oymaları gibi biçimler yer alır. Heykellerin diziliş şekline de hiyerotesyon denir.

Küçük Deniz Kızı – 9

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Langelinie limanında bir taşın üzerinde oturan bu heykel, ülkenin simgesi konumundadır. Temellerini; 1909 yılında Carl Jacobsen atmış olup, 1.25 metre uzunluğunda ve 175 kilogramdır.

Venus de Milo – 8

Antik Yunan heykelciliğinin en ünlü örneklerinden birisi olan bu heykel; Yunan mitolojisindeki Afrodit’i, Venüs gezegenini anlatmaktadır. 2 metre 3 santimetre yüksekliğinde ve mermerden yapılmıştır. 19. yüzyıl Fransız Kralı 18. Louis heykeli Fransa’ya getirtmiş ve günümüzde Louvre Müzesinde sergilenmektedir.

Toprak Askerler – 7

Milattan önce 200’lü yıllarda yapılan Toprak Askerler Heykelleri, ilk Çin İmparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunuyor. Heykellerin her birinin yüz ifadesi birbirinden farklı olup mezarda; 8000 asker, 520 atlı, 130 savaş arabası ve 150 atlı süvarinin bulunduğu tahmin ediliyor. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne eklenmiştir.

Olmec Kafaları – 6

Bazalt kayalardan yapılan bu insan kafaları, anıtsal taş tasvirlerdir. Milattan önce 900’lü yıllardan daha önce yapıldığı tahmin edilen heykeller, “Olmec” medeniyeti sanatının en belirgin örnekleridir. Tombul yanakları, düz burunları olan ve baş bantları takan olgun erkek heykellerden oluşur.

Düşünen Adam – 5

Fransız heykeltıraş Auguste Rodin tarafından yapılan bu heykel, dünyanın en ünlü heykellerinden ve genellikle felsefi düşünceyi ifade eden bir simge olarak bilinir. Rodin, pek çok versiyonunu ürettiği heykelin ilk bronz dökümünü 1904 yılında tamamladı ve günümüzde Paris’teki Rodin Müzesi’nde bulunuyor.

Büyük Gize Sfenksi – 4

Mısır’ın başkenti Kahire’de, Gize piramitleri bölgesinde yer alan bu heykel, Dünya’daki en büyük taş heykeli olup 73.5 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğindedir. Yatan bir aslan biçimini andıran kafasıyla, aslında firavun başı şeklindedir. Antik Mısır mitolojisinde kutsal sayılan aslanlar; firavun mezarlarını ve piramitleri büyüyle koruması amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir.

Davud Heykeli – 3

Michelangelo tarafından 1501-1504 yılları arasında yapılan Davud Heykeli; Floransa’nın sembolü olup, en iyi ideal insan tasvirlerinden biri sayılır ve Rönesans heykel sanatının başyapıtları arasındadır.

Kurtarıcı İsa Heykeli – 2

“Kurtarıcı İsa” ismiyle de bilinen bu yapı, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde, Corcovado Dağı üzerinde yer alıyor. Dağın zirvesindeki; Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde tamamlanan ve 38 metre yüksekliği olan İsa heykeli, şehre muazzam bir manzara sunuyor.

Özgürlük Anıtı – 1

Fransa’nın, 100. kuruluş yılında ABD’ye hediye ettiği ve New York’taki Özgürlük Adasında bulunan bu anıt, 1886 yılından günümüze kadar Amerika’nın simgesi olarak kabul edilir. Heykelin, sağ elinde meşale, sol elinde bir hitabe tutar. Tabletin üzerinde 4 Temmuz 1776’daki özgürlük bildirgesi yazmaktadır. Heykelin başındaki taç ise, 7 kıtayı ya da 7 denizi temsil ettiği tahmin edilir ve 43 metre yüksekliği sahiptir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.