Tarihin korunması, nesilden nesle aktarılması konusunda oldukça önemli bir araç olan müzeler; günümüzde çok sayıda eserin saklanıp, incelenebildiği ve sergilendiği yerlerin başında geliyor. Günümüzde müzelere ne kadar ziyaretçi gelmekte ve bu müzeler hangileri sorularını sorup, cevabını alabileceğiniz Dünya’nın En Popüler 10 Müzesi yazıma hoş geldiniz!

Tate Modern – 10

İngileter’nin başkenti Londra’da 2000 yılında açılan ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin bulunduğu bir müzedir ve yılda 5,65 milyon ziyaretçi bu müzeyi görmeye gelmektedir.

Vatikan Müzeleri – 9

Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisi olan bu müze; 1506 yılında Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans’da inşa edilmiş ve dünyanın önemli heykellerine kapılarını açan, Sistine Şapeli ile birlikte toplamda 54 sala bulunan bir yapıdır. Yılda 6,42 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır.

Ulusal Galeri – 8

İngiltere’nin başkenti Londra’da 1824 yılında kurulan, binası Trafalgar Meydanı’nda bulunan bu müze, 13. ve 20. yüzyıl aralığındaki pek çok tabloya kapılarını açmış durumda ve yılda 5,22 milyon ziyaretçi kabul etmektedir.

Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi – 7

Çin’de yer alan bu müze, bilim ve teknolojiye ilgi duyup duymayan herkesin ziyaret ettiği ender yerlerden. Dünya’nın keşfi, robotlar dünyası, hayvanlar alemi gibi birçok kişinin meraklı gözlerle takip ettiği bu müzede tabiri yerinde ise yok yok! Yılda 6,31 milyon ziyaretçinin uğrak noktası.

British Museum – 6

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan bu müze, hekim ve doğa bilimci Sir Hans Sloane’un kitap, el yazmaları ve doğa tarihi koleksiyonlarının bütünüyle 1753’te kurulmuş ve yılda 5,9 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Metropolitan Sanat Müzesi – 5

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York’taki Central Park’ın yanında yer alan bu müze 1870 yılında kurulmuştur. The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını içinde barındırır. Eski doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait birçok eser bulunmaktadır. Yılda 6,69 milyon ziyaretçisi vardır.

The National Museum of Natural – 4

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki National Mall’da 1910 yılında açılan, ücretsiz giriş ve yılın 364 günü açık olması nedeniyle dünyanın en çok ziyaret edilen doğa tarihi müzesidir. Yılda 6 milyon ziyaretçiyi kabul etmektedir.

Louvre Müzesi – 3

Dünya’nın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Sarayı’nda 1793 yılında açılmıştır. Şehrin içinden akan Sen Nehri’nin kıyısında yer alan bu müzede, yaklaşık 35 bin sanat eseri yer almakta ve 8,1 milyon ziyaretçi sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi – 2

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da bulunan bir Smithsonian Enstitüsü müzesi olup, 1946 yılında Ulusal Hava Müzesi adıyla açılmış ve dünyanın en büyük tarihi uçaklarının ve uzay araçlarının cenneti olarak olarak kabul edilir. Yılda 7,45 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapar.

Ulusal Çin Müzesi – 1

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan, ülkenin ana tarih ve sanat müzesi olan Ulusal Çin Müzesi; 2003 yılında iki ayrı müzenin birleşmesiyle kurulmuş ve Çin’in sanat tarihi hakkında bilgileri ziyaretçilerine sunmaktadır. Yılda 7,81 milyon ziyaretçinin durak noktasıdır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.