M.Ö. 4000 yılında Mısırlılar tarafından, Nil Nehri’nin taşma sürelerini hesaplamak için oluşturduklarını saat, tarihin akıp gitmesiyle sürekli olarak gelişerek yol katetti.

Kimileri için vazgeçilmez bir nesne ve önemli bir kişisel eşya olmasına karşın kimileri için de sadece gösterişli bir aksesuar. Kol ve duvar saatleri, günümüzde sık kullanılan saat çeşitlerinden olmakla birlikte sık kullanılmayan birçok saat çeşitleri de mevcut. Örneğin; kum saatleri, ateş saatleri, güneş saatleri, su saatleri, atom saatleri, mekanik saatler gibi türleri de mevcuttur.

Yaşamın en önemli parçalardan biri olan zaman; insanoğlunun yaptığı bu icatla birlikte, kendisini unutulması imkansız bir kavram yaptı. Öyleyse, her yere bizimle gelen ve kolumuzdan eksik etmediğimiz bu nesnenin üzerindeki en pahalı olanlarını sizler için yazmak istedim. Karşınızda en pahalı saatler!

Piaget Embarador Temple – 10

George Piaget tarafından, 1874 yılında İsviçre’de “La Cote Aux Fess” köyünde kurulan Piaget şirketi, kurulduğu günden beri mücevher-saat üzerine yaptığı çalışmaları, Richemont Group tarafından piyasa sürüyor. Embarador Temple şaheserinin fiyatı ise 3.3 milyon dolar.

Patek Philippe 1928 Single Button Chronograph – 9

Polonyalı saat üreticisi Antoni Patek ile Fransız saat tasarımcısı Adrien Philippe tarafından, 1851 yılında kurulan ve “bir saati var etme ve onu güzelleştirmek adına her şeyi yapma” politikası izleyen bir marka. Beyaz altından üretilen gövdesiyle dünyada tek olan bu saat 3.6 milyon dolar.

Patek Philippe 1928 Single Button Chronograph
Patek Philippe 1928 Single Button Chronograph

Patek Philippe 1939 Platinum World Time – 8

Bir başka Patek Philippe marka olan bu saat, önceki sürümüne oranla görsellik açısından çok daha fazla ihtişamlı. 1939 yılında üretilen ürün, 2002 yılında satıldı ve değeri 4 milyon dolar.

Patek Philippe 1939 Platinum World Time
Patek Philippe 1939 Platinum World Time

Louis Moinet Meteoris – 7

Louis Moinet; ressam, heykeltıraş, saatçi olup günümüz saat teknolojilerinin bel kemiği konumundaki, kronografi teknolojisinin mucidi olan insandır. Thomas Jefferson, James Monroe, Napoleon Bonapart gibi isimler, Moinet’in ürünleri tercih etmiştir ve Meteoris adlı bu ürünün değeri 4.6 milyon dolar

Louis Moinet Meteoris
Louis Moinet Meteoris

Breguet&Fils 2667 Precision – 6

Abraham Louis Breguet tarafından kurulan ve 1775 yılından bu yana lüks saatler üreten İsviçreli kökenli bu marka Napoleon Bonapart, Çar 1. Alexander, Kral 3. George, Kraliçe Victoria gibi isimlerin tercihi olmuştur. Ürünün değeri, 4.6 milyon dolar.

Breguet&Fils 2667 Precision
Breguet&Fils 2667 Precision

Hublot Big Bang – 5

1980 yılında, İsviçre’nin Nyon kentinde Carlo Crocco tarafından kurulan firma, saatleri fiyatlandırma konusunda ve üretim kalitelerinde gösterdikleri incelikle birlikte renk ve ürün genişliğiyle beraber ürettikleri Big Bang adlı ürünün değeri, 5 milyon dolar.

Hublot Big Bang
Hublot Big Bang

Patek Philippe Calibre 89 – 4

Yine bir Patek markayla karşınızdayız ve bu kez Kraliçe Victoria, Papa 9. Pius gibi ünlü kişilerin tercih ettiği bu saatin fiyatı, 5.15 milyon dolar.

Patek Philippe Henry Graves Jr. – 3

Yeter diyebilirsiniz ama Patek firması; ünü, üretim ve malzeme kalitesi, şık tasarımlarıyla saat sevenlerin gönlünde yerini çoktan almış. Bu ürünün değeri, 11 milyon dolar.

Patek Philippe Henry Graves Jr.
Patek Philippe Henry Graves Jr.

Chopard 201 Carat – 2

1860 yılında, Louis Ullyse Chopard tarafından kurulan firma, lüksün sınırlarını zorlayan bir hizmet anlayışına yer veriyor. Ürünün değeri, 25 milyon dolar.

Chopard 201 Carat
Chopard 201 Carat

Breguet Grande Complication Marie Antoinette – 1

Bu kez bir başka Breguet marka olan ve Fransa Kraliçesi, Avusturya Arşidüşesi Marie Antoinette’ın bizzat kendisinin sipariş ettiği bu ürünün değeri 30 milyon dolar.

Breguet Grande Complication Marie Antoinette
Breguet Grande Complication Marie Antoinette

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.