“Dünya üzerindeki 195 egemen ülke arasındaki en küçük toprak parçası hangi ülkelere ait?” diye sorup, 10 popüler cevap bulduk. Öyleyse, Dünya’nın En Küçük 10 Ülkesi yazımı sizler için paylaşayım.

Saint Kitts ve Nevis Federasyonu #10

St. Kitts ve Nevis Federasyonu, Karayipler’de bulunan, iki adadan oluşan ve 360 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip bir ülkedir. Aynı zamanda Leeward Adaları’nın bir parçasıdır.

Maldivler #9

300 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan Maldivler, 1200 adadan oluşan adalar ülkesi olup, yaklaşık 300 insana ev sahipliği yapmaktadır.

Seyşeller Cumhuriyeti #8

270 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan Seyşeller, Hint Okyanusu’nda yer alıyor. Bu ülke de 120’ye yakın adadan oluşan adalar ülkesidir.

Marshall Adaları #7

Kuzey Pasifik Okyanusu’nda, 181 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan bu ülke; 31 ada grubu, 5 ada ve 1152 adacıktan oluşmaktadır.

Lihtenştayn Prensliği #6

Avusturya ile İsveç arasında yer alan ve 160 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan Lihtenştayn, 125 kişiye ev sahipliği yapan ve küçük bir askeri birlikle korunan ülkedir.

San Marino Cumhuriyeti #5

61 kilometrekarelik yüz ölçümüyle San Marino, İtalya Yarımadasında, Apenin Dağları’nın zirvesinde kurulmuş ve dünyanın en eski devletlerinden biridir.

Tuvalu #4

26 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip Tuvalu, 9 tane mercan adasından oluşur. Avustralya ile Hawaii arasında olup, Birleşmiş Milletler’e üye olan en az nüfuslu ülke olarak da tanınır.

Nauru Cumhuriyeti #3

Güney Pasifik’te yer alan ve 21,2 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan Nauru, dünyanın en küçük ada ülkesi olup, yaklaşık 10 bin nüfusu bulunmaktadır.

Monaco Prensliği #2

Monaco, 1,95 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olup Akdeniz kıyısında yer alır ve yalnızca Fransa ile kara sınırı bulunur.

Vatikan #1

0.44 kilometrekarelik yüz ölçümüyle dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, Roma’da bulunuyor ve Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak kabul görüyor. Etrafı yüksek duvarlarla çevrili olan şehri yaklaşık 900 kişi olarak bilibiyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.