“Sevdiklerimle, eşimle, ailemle, sevgilimle güzel bir tatil yapsam başka bir şey istemem!” veya “Tüm yılın yorgunluğunu efsane bir tatil benden alır” diyenler için neredeyse doğa harikaları sayılacak yerlere ufak bir yolculuk yapalım.

Dünyanın En Güzel 10 Plajı yazımda deniz, kum ve güneş üçgeninin içinde kendinizi bulacağınızı umuyorum. Güneş gözlükleri, parmak arası terlik ve yanık önleyici kreminizi yanınıza aldıysanız, başlayalım.

Ölüdeniz, Muğla, Türkiye

Ölüdeniz, adından anlaşılacağı üzre durgun bir göl gibidir ve en fırtınalı günlerde Ölüdeniz’de sadece ufak çırpıntılar olur. 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı unvanını almıştır. Ölüdeniz’de aksiyon severler için yamaç paraşütü etkinliği yapılabilir, gezginler ve meraklılar için de Kelebekler Vadisi görülebilir.

Bora Bora, Fransız Polinezyası

Orijinal adı; ilk doğum anlamına gelen “Pora Pora”‘dır. Avrupalılar ilk olarak 1722 tarihinde adayı keşfediyor ve ünlü kaşif James Cook 1777 yılında adaya ayak basıyor. 1842 yılında da ada Fransız egemenliğine geçiyor. Köklü bir hikaye, kesinlikle gidilmeli.

Phi Phi Adası, Tayland

Berrak suyla ve kumun dansı olarak adlandırabileceğim oldukça ünlü bir plaj. Adadaki sahilleri görünce siz de bu dansa ortak olacak ve favorilerinize ekleyeceksiniz.

Navagio, Zakintos, Yunanistan

Ülkenin batısında yer alan İyonya Denizi’ndeki Zakynthos adasının kuzeybatısında yer alan ufak bir koy. Kıyısında batık bir gemi yer almaktadır ve deniz yolu dışında farklı bir ulaşım yoktur. Oldukça ince altın sarısı kum ve gökyüzü mavisi suyu, daha ne olsun!

Whitehaven, Withsunday Adaları, Avustralya

Ülkesinin en iyi sahili olarak tanınan Whitehaven, beyazdan öte kum ve turkuaz renkli suların yağmur ormanlarıyla düetini andıran bir yer. Cennette miyim? Öldüm mü? Sorularını sorabilirsiniz kendinize.

La Digue, Seyşeller

Yeni evlilerin tercih ettiği, birinci sınıf ayrıcalıklı plajları ve tropik bir havası olan plaj! Mutlaka gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Playa San Miguel, İbiza, İspanya

İbiza, Akdeniz’deki birçok güzel plajını elinde tutan, İspanya’nın turist çekmesinde önemli rol oynayan bir yer. San Miguel plajı da bunun en güzel örneği.

Palawan, Filipinler

Filipinler’in Palawan eyaletindeki en büyük adasında yer alan bir plajdır. Şehrin gelişmişlik düzeyi düşük olsa da; geniş alana yayılan vahşi yaşam, doğayla iç içe bulunan dağlar ve beyaz kumsallarıyla görülmeye değer bir yer.

One Foot Adası, Avustralya

Cook adalarından biri olup, etkileyici bir güzelliğe sahip olan bu yer mükemmel bir tabloyu andıran fotoğrafıyla; “orada olmak vardı” diyeceğiniz eşsiz bir yer. Israrla gidiniz!

Çıralı, Antalya

Antalya-Kaş yolu üzerinde yer alan Olimpos’ta bulunan Çıralı sahili. Müthiş bir doğa güzelliğe sahip plaj, ince taneli kumlarıyla insanı kendine çekmekle kalmıyor, hayvan dostlarımızdan caretta caretta kaplumbağalarına da ev sahipliği yaparak oldukça cömert davranıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.