Ekonomi, sanayi, ulaşım gibi konular yılların akışıyla doğru orantılı olarak, yaşamın gelişmesine ve geliştirilmesine olanak sağlıyor. İnsanların toplumsal ihtiyaçlarını şekillendirerek, göç etmeye zorlamasını da olumsuz bir eleştiri olarak belirtebilirim.

Zamanın işleyişi; insanları göç konusunda kentlere yönlendirmiş, “ekmek neredeyse, yemek orada” mantığına dönüştürmüş ve köylerden kentlere adete hücum ettirmiş. İhtişamlı binalar, devasa yapılar ve adım atıldığında her ihtiyacın kolayca karşılanabildiği bu kentler, köyleri: “sen geride dur, vakit benim vaktimdir!” der gibi arka plana itmiştir.

Fakat günümüz insanlarından, metropol şehirlerinin gürültüsünden, kirliliğinden ve kendilerini bu şehirlerden alamamanın bıkkınlık veren hallerini görüyor ve hissediyorum. Çoğu insan, zamanın göç konusunda yaptıklarının aksini yapmak, kentlere kafa tutmak istiyor lâkin ekonomik koşullar bu duruma müsaade etmiyor.

Yine de, yine de bu yazımda sizleri Dünya’nın en iyi köylerine götüreceğim. Olur ya, bir an gelip kentlerden köylere göç başlar ve nereye gitsem diye düşünmeden; rotanızı belirlemiş olursunuz. Kemerler bağlı, zihniniz açık ve eller direksiyonda olsun!

Manarola #10

İtalya’nın La Spezia eyaletinde bulunan 800 nüfuslu bir köydür. Renkli binalar, köye muazzam bir güzellik katıyor ve aynı zamanda dünyanın her yerinden turist çekiyor. Köy şarapçılık ve balıkçılığıyla ünlü olup, yaz aylarında ziyaret edilen popüler yerlerdendir. Köyün üzerindeki tepeler, üzüm bağları, yürüyüş parkurları oldukça ilgi çekici mekanların başında geliyor.

Shirakawa #9

Japonya’nın Gifu eyaletindeki 1630 nüfuslu bir köydür. Shogawa nehri vadisinde ve Gifu sınırında, Gokayama köyünün bir parçasıdır. Gazze olarak bilinen eşsiz binalarıyla ünlüdür. Sürekli kar yağışı olan köyde; dağ, kar, sis, yeşillik, nehir ve vadi manzaralarında romantik bir ortam yaratabilirsiniz.

Hongcun #8

Çin’in Anhui eyaletindeki, Huizhou bölgesinde, Huangshan Dağı’nın güneybatı yamacında yer alan 1000 nüfuslu köydür. Büyüleyici ve eşsiz bir manzaraya sahiptir. Akarsu ve gölüyle de sizi etkilemekte üstüne yoktur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 2000 yılından bu yana yer alıyor.

Wengen #7

İsviçre’de bulunan ve dünyanın en güzel dağ köylerinden biri olan Wengen, her yıl ocak ayında; FIS Alpine Kayak Dünya Kupası’nın klasik Lauberhorn kayak yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Deniz seviyesinden 1.274 metre yüksekliğe sahiptir. Nüfus sayısı, muhteşem manzarasından dolayı kış aylarında iki katına çıkabilir. Ahşaptan yapılmış oteller ile evlerin olduğu kayak yeridir.

Gasadalur #6

Mykines adası üzerinde bulunan köyün, panoramik manzarası nefes kesicidir. Köy, göç alarak yerleşilmiş 100-150 nüfuslu ve yemyeşil tarlalar, görkemli dağlar ve berrak suyuyla birlikte Múlafossur’a ev sahipliği yapmaktadır. Yürüyüş yapma, tekne gezintisi ve harika fotoğraf çekimleriyle eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Reine #5

Norveç’in Nordland kentindeki 314 nüfuslu bir köydür. Kuzey Kutup Dairesi’nin yukarısındaki Lofoten takım adalarında yer alır. 1743’ten beri köy önemli bir ticaret merkezi olmuştur ve günümüzde uzak bir yerde olmasına rağmen yılda binlerce turiste kapılarını açıyor. Köy, dağlık manzarasının ihtişamından dolayı fazlaca turistin ziyaret noktasındadır.

Mawlynnong #4

Hindistan’ın en temiz köyüdür ve Meghalaya eyaletinde bulunur. En temiz köy unvanı sayesinde, hem köy hem de ülke için turizm faaliyetleri artmaktadır. Köyde sigara içmek ve plastik kullanımı kesinlikle yasaktır. Atık, daha sonra gübre olarak kullanılan bambudan yapılmış çöp kutularında toplanır. Yağmur suyu hasadı toplumun önemli bir parçasıdır. “Tanrı’nın kendi bahçesi” adıyla da anılır. Yaklaşık 750 kişiden oluşan bir nüfusu vardır.

Hallstatt #3

Avusturya’nın Gmunden bölgesinde yaklaşık 700 kişilik nüfusuyla, Salzburg ve Graz’ı birbirine bağlayan yolun üzerinde görkemli manzarası olan bir köydür. Köy o kadar güzel ki, kopyası Çin’de aynı isimle 980 Milyon dolara yapılmıştır. El değmemiş bir göl olarak bilinen Hallstatt gölünün kıyısındadır. 1997 yılında “Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut Kültürel Peyzajı” UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilmiştir.

Bibury #2

İngiltere’nin Gloucestershire kentindeki bir köydür. Köydeki, eşsiz Cotswold taştan kır evleri, başlıca turistik merkezidir ve göz kamaştırıcıdır. Arlington Row olarak da adlandırılan bu evlerin dışında çay evleri ve diğer tarihi binalar, dünyanın her yerinden birçok turistin buraya uğramasını sağlıyor.

Oia #1

Yunanistan’daki, Thira ve Therasia adalarındaki küçük bir köydür. Köy, harika mimarisi ve beyaza boyanmış evleriyle turistler için harika bir manzara vadediyor. Köyün zirvesi, 360 derecelik manzara sunar ve zirvede yıkık bir kale yer alır. Sanat Galerisi Oia, Denizcilik Müzesi ve Panagia kilisesi gibi turistik yer de mevcuttur.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.