“Dünya üzerindeki 195 egemen ülke arasındaki en büyük toprak parçası hangi ülkelere ait?” diye sorup, 10 popüler cevap bulduk. Öyleyse, Dünya’nın En Geniş 10 Ülkesi yazımı sizler için paylaşayım.

10 – Cezayir

Afrika kıtasının kuzeyinde yer alan 2,38 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip Cezayir, aynı zamanda Afrika’nın en geniş ülkesi konumundadır. Tunus, Libya, Nijer, Moritanya, Mali, Fas ülkeleri, komşusu olarak haritada yerini almıştır.

9 – Kazakistan

Yüz ölçümü olarak en büyük Müslüman ülke olmakla birlikte, 7 bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan, 2.71 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin Halk Cumhuriyeti ülkeleri, komşusu olarak haritada yerini almıştır.

8 – Arjantin

Güney Amerika’da, 2,73 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan Arjantin; And Dağları ile Atlas Okyanusu’na dikey olarak şekillenmiştir. Şili, Bolivya, Paraguay, Brezilya ve Uruguay ülkeleri, komşusu olarak haritada yerini almıştır.

7 – Hindistan

Asya kıtasında yer alan Hindistan, 2,97 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. En yüksek nüfus ve en kalabalık ülke olma konusunda da Dünya’da ikinci sıradadır. Pakistan, Çin, Bangladeş, Nepal, Sri Lanka, Bhutan, Myanmar ülkeleri, komşusu olarak haritada yerini almıştır.

6 – Avustralya

Avustralya Kıtasında, bir ada ülkesi olan Avustralya; 7,6 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir.

5- Brezilya

Güney Amerika Kıtasında Portekizce konuşan tek ülke olan Brezilya, 8,45 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Ekvador ve Şili haricindeki tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.

4 – Amerika Birleşik Devletleri

9,16 milyon kilometrelik yüz ölçümüne sahip olmakla birlikte, Dünya’nın süper gücü olarak tanınan ABD; Meksika ve Kanada ile komşudur.

3 – Çin Halk Cumhuriyeti

Asya Kıtasında ve 9.32 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan Çin; Moğolistan, Rusya, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan, Nepal, Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile kara sınırı bulunmasıyla en fazla komşuya sahip olan ikinci, en fazla nüfusa sahip olan birinci ülkedir.

2 – Kanada

Kanada’nın yüzölçümü 9,33 milyon kilometrekare olup, Kuzey Amerika Kıtasının kuzeyinde yer alır. Ülkenin büyük bir bölümü orman ve dağlarla kaplıdır. Amerika Birleşik Devletleri’yle olan ortak sınırı sebebiyle dünyanın en uzun kara sınırıdır.

1 – Rusya

Hem Asya hem de Avrupa kıtalarında toprağı bulanan ve dünyanın en geniş ülkesi olan Rusya, 17,04 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Norveç, Finlandiya, Polonya, Estonya, Litvanya, Letonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan, Kuzey Kore, Japonya ve ABD ile sınır komşusudur.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.