Güzelliğe, ihtişamlı duruşa ve bir o kadar da mükemmel bir sisteme sahip olan doğa, görsel şölenini bize sunmak için: “sulara bakın” diye sesleniyor. Doğa ananın bu deyişine kulak vererek, “Dünya’nın En Büyük Gölleri” yazımı size iletmek istedim. Başlayalım!

10 – Erie Gölü

Kanada ve Amerika arasında yer alan Erie Gölü; kış aylarında buz tutup, yaz aylarında da ulaşımda etkin bir rol oynamakta. Kuzey kıyılarında Kanada’nın Ontario eyaleti, güney kıyılarında ABD’nin Ohio, Pennsylvania ve New York eyaletleri bulunmaktadır. Balık kültürü açısından oldukça zengin olduğunu da eklemekte fayda var.

9 – Slave Gölü

Kanada’nın kuzeybatısında yer alan Slave Gölü; çok berrak ve derin bir su havzasına sahiptir. Çok sayıda adayı barındıran bu gölün en derin yeri 600 metreyi bulabiliyor.

8 – Malawi Gölü

Dünya’da bulunan diğer göllere oranla oldukça fazla balık türünün yaşamına ev sahipliği yapan Malawi Gölü, yaklaşık 1500 balık çeşidini barındırmakla tanınır. Tanzanya, Malawi ve Mozambik gibi ülkelere kıyısını açar.

7 – Great Bear Gölü

Kanada’nın en büyük gölü olan Great Bear Gölü, Çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapar. ABD’nin Kolorado eyaletinde, Rocky Dağı Ulusal Parkı içinde yer alan manzaralı bir göldür.

6 – Baykal Gölü

Sibirya’nın güneyinde yer alan 636 kilometre uzunluğundaki Baykal Gölü; 31,722 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip ve Dünya’nın en derin gölü olarak kabul edilir. Gölün tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 1300 metre aşağıdadır.

5 – Tanganyika Gölü

32,893 kilometrelik bir alana sahip Tanganyika Gölü; Kongo, Tanzanya, Zambiya ve Burundi gibi ülkelere kıyısını açar. Baykal gölünün ardından Dünya’nın en derin gölü konumundadır. Dünya üzerindeki tüm balık türlerinden 300 tanesinin özgün noktasıdır.

4 – Victorya Gölü

Tanzanya, Uganda ve Kenya toprakları içerisinde yer edinen, Dünya’nın en büyük ikinci tatlı su gölü olan Victorya gölü, Afrika kıtasının da en büyük gölü olarak kabul edilir. Nil Nehri’nin su deposudur ve 68,422 kilometrekarelik bir yer kaplar.

3 – Superior Gölü

Kanada ile Amerika arasında bulunan Superior Gölü, dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük tatlı su ve buzul gölüdür. Kanada’nın güneyine genişler ve Sault Sainte Marie’de Huron Gölüne bağlandığı Sainte Marie Nehri’nde birleşir. Buzul çağından gelen bu göl bol miktarda balığa ev sahipliği yapar.

2 – Michigan Gölü

ABD’nin en büyük, Dünya’nın da ikinci büyük gölü olan Michigan Gölü; Indiana, Illinois, Wisconsin ve Michigan sınırları arasında yer alır. Deniz seviyesinden 176 metre yüksekte olup, en derin yeri 281 metre ve 58,016 kilometrekarelik bir alana sahiptir.

1 – Hazar Gölü

Çoğu bilim adamına göre deniz olarak da kabul edilen Hazar Gölü, kapladığı alan bakımından en büyük göldür. İç deniz olarak da kabul görülen bu göl, hem deniz hem de göl özelliklerini taşımaktadır. Zengin petrol yataklarına ev sahipliği yapar. Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve İran gibi ülkelere kıyısını açar. Uzunluğu 1210 kilometre, genişliği de 337 kilometredir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.