Çöl, Dünya’da yer kaplayan ana biyom tiplerinden birisi olup, çok az yağış alan bölgeler için de kullanılan bir tabirdir. Yerküre’de soğuk veya sıcak alanlara sahip bu devasa yerlerin çoğu görsel olarak da hafızamızda harika bir yer ediniyor. Karşınızda en büyük çöller. Hadi inceleyelim.

Büyük Havza Çölü #10

Büyük Havza bölgesinde bulunan, ABD’nin en büyük çölüdür ve 190,000 mil karelik(yaklaşık 102.317 kilometre kare) alanda yer alır. Çöl batıdan Sierra Nevada Aralığı, doğudan Rocky Dağları, kuzeyden Columbia Platosu ve güneyden de Mojave Çölü ve Sonora Çölü ile sınırlanan bir bölgeyi temsil eder.

Suriye Çölü #9

Suudi Arabistan’ın kuzeyi, Ürdün’ün doğusu, Irak’ın batısı ve Suriye’nin güneyine kadar uzanan 457 kilometre eni, 153 kilometre de boyu olan yaklaşık 500.000 kilometre karelik alanı kaplayan bir çöldür.

Patagonya Çölü #8

Arjantin’in en büyük çölü olup, 673.000 kilometre kare alanı kaplar. Büyük bir kısmı Arjantin’de, küçük bir kısmı da Şili topraklarında yer alır. Batısında And Dağları, doğusunda Atlantik Okyanusu ile çevrilidir.

Büyük Victoria Çölü #7

Avustralya‘nın en büyük çölü olup, yaklaşık 348.750 kilometre kare alanda yer almaktadır. Güney Avustralya’nın Gawler Aralığı’ndan, Batı Avustralya’daki Doğu Goldfields’ine kadar geniş bir coğrafyada bulunan bu çöl, Yılda ortalama 15-20 fırtınaya ev sahipliği yapıyor.

Kalahari Çölü #6

Afrika’nın Güneyinde, yer alan bir plata analdır. Bölgenin yüz ölçümü 900.000 kilometre kareye kadar genişler. Kalahari ismi genelde Botsvana’nın batı kısmında, çöl Botsvana’nın büyük bir kısmıyla Namibya ve Güney Afrika’nın bazı bölgelerini kaplar.

Gobi Çölü #5

Orta Asya’da, Moğolistan Cumhuriyeti’nin güneyi, Çin’e bağlı Sin-Kiang ve Kansu eyaletlerinin yakınlarını kapsayan geniş bir çöldür. Etrafını kayalık sıradağlar çevrelemiş ve güneyde Altun Dağ, Bei ve Yin Dağları, batıda Tanrı Dağları, kuzeyde Altay ve Hangay Dağları yer alır. Uzunluğu yaklaşık 1600 kilometre, genişliği de yaklaşık 750 kilometre olarak tahmin ediliyor.

Arabistan Çölü #4

Batı Asya’da bulunan bir çöl olup, Yemen’den Basra Körfezi’ne ve Umman’dan Ürdün ve Irak içlerine kadar ilerleyen bir çöldür. 2,3 milyon kilometre kare alanıyla Arap Yarımadası’nın çoğunu kaplar. Merkezinde bulunan Rubülhali Çölü dünyanın en büyük sürekli kum alanlarından olarak bilinir.

Sahra Çölü #3

Dünyanın en büyük sıcak çölü olup, Afrika’nın kuzeyinde, kıtanın ortasıyla kuzeyini ayıran 9 milyon kilometre kare büyüklüğünde devasa çöldür. 2,5 milyon yaşında olduğu tahmin edilmektedir ve yüz ölçümü Amerika Birleşik Devletleri’ni kaplayacak düzeydedir. Atlas Okyanusu kıyılarından, Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanır.

Arktik Çölü #2

Kuzey Kutbu bölgesinde bulunan ve dünyanın en büyük ikinci çölüdür. Yaklaşık 13,7 milyon kilometre karelik bir alanı kaplar. Yağışlar kar şeklinde olup, kışın -40 dereceye kadar sıcaklık düşebilir.

Antarktika #1

Dünya üzerindeki en uç kıtadır ve Güney Kutbu’nda yer alır. Yaklaşık 14 milyon kilometre karelik bir bölgeyi kaplar. Sıcaklık her zaman soğuktur ve kışın -89 derece, bazı kıyı bölgelerinde ise yaz aylarında yaklaşık 15 derece görüldüğü de olmuştur.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.