Bilgisayar oyunları! Ben bilgisayar oyunlarını; muazzam bir kitleye hitap eden, her geçen gün de kitlesini arttıran, son dönemlerde hobi olmaktan çok alışkanlık veya bağımlılık haline gelen teknoloji yansıması olarak tanımlıyorum.

Yaşam tarzı olmaya başlayalı çok değil, 10-15 yıl kadar oldu. Fakat, dünya çapında organizasyonların yapıldığı, oyunu oynayanların artık lisanslı bir e-sporcuya dönüştüğü ve bu oyunculara dudak uçuklatıcı derecede paralar ödendiği bir hâle geldi.

Popülerliğini hızla arttıran ve dünyayı kasıp kavuran bilgisayar oyunlarının neler olduğunu; Newzoo.com’un Ocak 2019 tarihinde yayımladığı bilgiler ışığında “Dünya’da En Çok Oynanan Oyunlar” sizlerle!

League of Legends #1

Yapımcısı “Riot Games” olan ve 27 Ekim 2009 tarihinde geliştirilen video oyunu olarak piyasaya çıkmıştır. 2009’dan bu zaman kadar birden çok sezonu geride bırakıp; grafik, ses, rekabetçi ve final organizasyonları konusunda inanılmaz geliştirmeler yaparak, gençlerin %70’inin oyunu oynamasını sağlayan mükemmel bir oyun.

Oynanılması gereken bir oyun ama oyunun bırakılması da oldukça zor! Editörün önerisi olarak da değerlendirebilirsiniz.

Counter-Strike: Global Offensive #2

Counter-Strike: Global Offensive, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrimiçi bir aksiyon oyunudur. Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3, Xbox, Linux serverlarında çalışmaktadır. Oyun içinde bir çok pahalı silah, bıçak ve oyuncu eldivenleri bulunmaktadır. “Steam” platformu üzerinden satın alınarak oynanan ve dönem dönem indirime girerek counter oyuncularının tutkusu haline geldi bile.

Fortnite #3

Son dönemlerin patlama yapan ve en çok oynanan oyunlardan biri haline gelen bu oyunda amaç; 100 oyuncuya karşı oynanan, oldukça büyük bir harita, bir savaş otobüsü ve Fortnite’ın inşa yeteneklerini yok edilebilen çevre ögelerinin, gerçek insanlara karşı yapılan nefesleri kesen bir savaş! Sona kalan kazanır ve oyun ücretsizdir.

Hearthstone: Heroes of Warcraft #4

Yapımcısı, Blizzard Entertainment olan ve oynaması ücretsiz dijital kart oyunudur. Mart 2013’te Penny Arcade Expo’da duyurulan oyun, Ocak 2014’te açık beta sürümü,. Mart 2014’te de Microsoft Windows ve macOS işletim sistemlerinde piyasaya sürülmüştür.

Minecraft #5

Minecraft, taşlar veya bloklarla şehir yaratma oyunu gibi görünen fakat birden fazla oyun modu olduğu için en çok tercih edilen oyunlardan birisi. Türkiye’de 9 ile 17 yaş arasında hatırı sayılır kitleye sahip ve pvp, survival, creative tarzında birçok modu bulunuyor.

PlayerUnknown’s Battlegrounds #6

Bluehole tarafından yayımlanıp her geçen günde de geliştirilmeye devam edilen, çok oyunculu, gündeme bomba gibi düşen bir oyun! 100’e yakın oyuncu, rotası belirlenen bir uçağın içinde oyuna başlıyor ve her takım bir yer belirleyip oraya atlıyor. Binaların içindeki silah, kaskları toplamaya başlarlar. Oyun alanı daralan bir alan olduğu için daraldıkça güvenli bölgede kalmak gerekiyor aksi takdirde öldün çık! Yine “Steam” platformu üzerinden oynanıyor ve ücretli bir oyundur.

Overwatch #7

Bir Blizzard Entertainment yapımı daha! Çok oyunculu ve birinci şahıs nişancı oyunu olarak geliştirilen video oyunu olan Overwatch; 7 Kasım 2014 tarihinde açıklanıp ve 24 Mayıs 2016 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege #8

Ubisoft Montreal yapımcılığıyla geliştirilen ve Ubisoft’un yayımladığı yine birinci şahıs nişancı olarak oynanan video oyunudur. Oyun IGN tarafından, 2014 yılının en iyi oyunu seçilmiştir.

World of Warcraft #9

Firma çok iyi değil mi? Bu yazımızdaki üçüncü Blizzard Entertainment oyunu olan ve MMORPG türündeki Warcraft, çok oyunculu çevrimiçi göre yapma oyunudur. Günümüzde hâlen belirli bir oyuncu kitlesi tarafından oynanmaya devam ettiği, 2004 yılından bu yana varlığını koruyan video oyundur.

Grand Theft Auto V #10

Rockstar North’un geliştirdiği, Rockstar Games’in yayımladığı bir şehirdeki verilen her türden görevin yapılabildiği aksiyon-macera video oyundur. Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunu olup, 17 Eylül 2013’te PlayStation 3 ve Xbox 360 için de piyasaya sürülmüştür.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.