İnsanların birbirleriyle doğru iletişim kurabilmesi için gerekli olan önemli ögelerden birisi de kullanılan “dil”. Biz de; dünya üzerinde “En Çok Konuşulan 10 Dil” konusunun, hangi coğrafyada ve sayıda olduğunu araştırıp size sunmak istedik. Başlayalım o halde:

ÇİNCE – 1

Çince dilini konuşan kişi sayısının, 1 Milyar 300 Milyon olduğu biliyor. Aynı zamanda “Birleşmiş Milletler“in resmi dillerinden biridir.

İNGİLİZCE – 2

İngilizce dilini konuşan kişi sayısı yaklaşık 427 Milyon olarak biliniyor. Bu dil hem evrensel bir hem de “Birleşmiş Milletler”in resmi dili olarak kabul görüyor.

İSPANYOLCA – 3

İspanyolca dilini konuşan kişi sayısı, 266 Milyon olarak biliniyor. İspanyolca’nın da “Birleşmiş Milletler”in resmi dillerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

HİNTÇE – 4

Hindistanlı çoğu insanın ana dili olan Hintçe, yaklaşık 260 Milyon kişi tarafından konuşuluyor. Şaşırtıcı bilgi olarak, Hintliler resmi dil olarak, İngilizce’yi seçmişler.

TÜRKÇE – 5

Türkçe dilini konuşan kişi sayı yaklaşık 220 Milyon olarak biliniyor ve çoğunlukla Doğu Türkistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye gibi Orta Asya ülkelerinde konuşulduğunu görebiliriz.

ARAPÇA – 6

Arapça dilini konuşan kişi sayısı, 181 Milyon civarında. Bu dil de “Birleşmiş Milletler”in resmi dillerinden biridir.

PORTEKİZCE – 7

Portekizce dilini konuşan kişi sayısı. 165 Milyon olarak biliyor.

BENGAL LEHÇESİ – 8

Bengalce(Bengal Lehçesi) dilini konuşan kişi sayısı, yaklaşık 162 Milyon olarak tahmin ediliyor. Aramızda bu dili yeni duyanlar varsa araştırma yapmalarını öneririm.

RUSÇA – 9

Rusça dilini konuşan kişi sayısı, 158 Milyon olarak biliniyor ve yine bu dil de “Birleşmiş Milletler”in resmi dillerinden.

JAPONCA – 10

Japonca dilini konuşan kişi sayısı 124 Milyon olarak tahmin ediliyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.