Dün geç saatlerde AT&T, ABD müşterileri için tüm geniş bant kullanım sınırlarını askıya alan ilk büyük internet servis sağlayıcısı oldu. Son zamanlarda Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak adlandırılan yeni koronavirüs suşu SARS-CoV-2’nin küresel yayılmasından kaynaklanıyor.

AT&T’den büyük bir adım, ancak tehlikeli grip virüsünün yayılmasını yavaşlatmak için evden çalışan milyonlarca ABD vatandaşının yükünü önemli ölçüde hafifletebilecek bir adım.

Virüsün büyük şirketlerin elini nasıl zorladığına dair en son örnek. Teknolojinin en büyüğü Güney-Güneybatı, Mobil Dünya Kongresi, Elektronik Eğlence Fuarı ve Google’ın I / O konferansı – tamamen kapanarak ve bu süreçte yüz milyonlarca insanın kaybolduğu olaylar çok etkilendi.

Kısa vadede, yeni düzenlemeler ilçe ve eyalet seviyelerinde hızla ilerliyor ve muhtemelen daha büyük, daha süpürücü düzenlemelerin ufukta olduğu görülüyor. Ancak pandeminin uzun vadeli etkileri henüz görülmemiştir. En kötüsü sona erdiğinde, daha yaygın uzaktan çalışma politikaları, ücretli hastalık izni ve daha fazlası ile birlikte, işçi hakları söz konusu olduğunda kalıcı olarak değişen bir manzara görebiliriz.

1. Ücretli Hastalık İzni

Bazı ülkelerin aksine, ABD’nin halihazırda ülke çapında asgari ücretli izin politikası belirleyen federal bir kanunu bulunmamaktadır. Sonuç olarak, yaklaşık 32 milyon işçi hasta günleri yok.

Bu zaten bir trajedi, ancak koronavirüste faktör ve önemli bir halk sağlığı sorunu haline geliyor: Yeni grip türü, hızlı bir şekilde öldürdüğü için değil, hızla yayıldığı için tehlikelidir. Hiç kimse kendilerini izole etmek için işten zaman ayırmayı göze alamazsa, virüs hastanelerin devam edebileceğinden daha hızlı yayılır. Hastaneler kapasiteye ulaştığında, koronavirüs ölümleri, kalp krizi, araba kazaları ve hastanelerin artık etkili bir şekilde ele alamadığı diğer rutin kazalardan kaynaklanan ölümlerle birlikte sıçrayacaktır.

Coronavirus yayılması

CDC / Ekonomist

Virüsün yayılmasını yavaşlatmak ölümcül etkisini önemli ölçüde azaltır. Yine de birçok ABD şirketinin hastalık izninden yoksun olması, işçiyi doğru şeyi yapmak için ücretlerini ve hatta işlerini kaybetmeye zorluyor. İçin ABD’de çalışanların% 43’ü düşük ücretler kazanmak, bu geliri kaybetmek söz konusu değildir.

Bazı büyük şirketler telafi etmek için politikalarını aniden güncelledi: Walmart, Apple, McDonald’s ve Olive Garden ana şirketi Darden Restaurants en büyük isimler arasında. Güncellemeler, kısa vadede çok ihtiyaç duyulan iyi niyet sunar, ancak mevcut kriz sona erdiğinde daha iyi bir hastalık izni politikasının kapısını açarlar.

Hasta izin yasasına sahip eyaletlerde bile, minimum gün sayısı 14 günlük karantina süresinin çok altında CDC öneriyor virüsle temas etmiş olabilecek herkes için. California’nın asgari izni üç gündür. Şimdi federal düzeyde daha güçlü ücretli bir hastalık izni politikası oluşturma zamanı: Coronavirus en son karşılaştığımız salgın olmayacak.

2. Uzaktan Çalışma

bir 2020 maaş raporu Dice teknoloji iş yerinden Dice, teknoloji çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun -% 93’ü – en azından bir süre uzaktan çalışmak istediğini buldu. Şu anda, çok daha düşük bir sayı,% 60, aslında yapabilir.

Bununla birlikte, coronavirus pandemisinin şafağı ile bu değişti. 4-5 Mart tarihleri ​​arasında, genel halk koronavirüsü ciddiye almadan önce yapılan bir anket bile, büyük teknoloji şirketlerindeki çalışanların çoğunun evden çalıştığını doğruladı; Amazon çalışanlarının% 76’sından LinkedIn’in% 80’ine Microsoft’un% 81’ine . Google, taşeron işçilerinin yalnızca% 34’ünün evden çalıştığı bir aykırı değerdi daha kötü tam zamanlı çalışanlardan daha fazla.

Bu çalışmanın üzerinden bir hafta içinde daha fazla şirket işçilerine evde kalmalarını söylüyor: Amazon şimdi soruyorum tüm çalışanların uzaktan çalışması, Twitter zorunlu tüm çalışanları süresiz olarak uzak kalır.

Bu kriz, ülke genelindeki beyaz yakalı işlerde evden çalışma düzenlemelerinin önemli ölçüde genişlemesine neden olabilecek devrilme noktası mı? Muhtemelen. Uzaktan çalışma sadece popülerlik kazanıyor, engelli ve kronik hastalıkları olanlar için bir nimet ve süreci kolaylaştırmak için tasarlanmış bugünün yazılım hizmetleri ile her zamankinden daha etkili.

3. Gig Ekonominin Faydaları

Konser ekonomisindeki birçok büyük isim hasta gün politikalarını Uber, Lyft, Doordash ve Instacart gibi koronavirüslere yönelik olarak güncelledi. Bu hamleler dilekçeyi takip et “Gig Workers Rising” adı verilen konser işçilerinin karşılaştıkları zorluklara farkındalık getirme kampanyası.

Uber sürücüleri veya sürücüleri askıya almak koronavirüs maruz kalan, sonuç olarak işini kaybeden herkese 14 gün hastalık para ödemek. Diğer hastalık izni politikası revizyonlarından farklı olarak, konser şirketleri bu tweak’ı sınırlı süreli bir teklif olarak görüyorlar: Doordash’s 14 günlük hastalık izniörneğin, yalnızca 9 Mart’tan sonraki 30 gün boyunca kullanılabilir.

Bazı dağıtım hizmetleri de, teslimatçıların yüz yüze görüşme riskinden ziyade paketlerini müşterilerinin kapısına bırakmalarını sağlayan özellikler sunuyor. Instacart ve Postmates bunlar arasında ve gölet boyunca Avrupa gıda dağıtım girişimleri Deliveroo ve Glovo da temassız teslimat ekliyor.

4. Teknoloji Tedarik Zinciri Sorunları

Devam eden bir diğer endişe ise: Çoğunlukla Çin’in koronavirüs tepkisinin neden olduğu tedarik zincirindeki aksaklıklar, o ülkenin imalat sanayiindeki baskın konumu nedeniyle. bir Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nden anket Çin’deki üreticilerin normal personelin% ​​56’sı ile% 50 kapasitede çalıştığını tespit etti.

ABD şirketlerinin yaklaşık% 75’i sonuç olarak aksamalara maruz kalırken, İngiltere sorun görmek de.

Amazon’un depoları, şirket çalışanları evlerinde kalsalar bile şu anda çekişiyorlar. Bununla birlikte, yarı zamanlı depo işçileri bile, yeni koronavirüs teşhisi konulursa, iki haftalık hastalık izni almaya hak kazanırlar. Ve pandemiye cevap olarak, Amazon depo turlarını askıya aldı ABD’de – turlar, kötü çalışma koşulları haberlerinden sonra daha fazla şeffaflık sağlamak için ilk kez sunulduğundan, askıya alınma haberleri oldukça güven verici değildir.

GeleceK Karanlık

Haberler hızla ilerliyor. Gerçekten hızlı. Dört büyük spor ligi mevsimlerini askıya aldı Bu makalede çalıştığım gibi.

Hamster tekerleği haber döngüsünde açık olan bir şey var: Coronavirus, işçi hakları sorunlarını ön plana çıkarıyor. Fakat salgın gittiğinde etrafta dolaşacaklar mı?

Her yerde teknoloji şirketleri, toplumun pandemi ile baş etmesine yardımcı olmak için anlamlı adımlar atma şansına sahipler. Nihai koronavirüs hastası tamamen iyileştikten kısa bir süre sonra hem kısa vadede hem de daha da önemlisi olumlu haberleri görmeye devam edeceğimizi umuyoruz.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.