Koronavirüsün etkisi küresel ekonomi üzerinde derin ve ciddi bir etkiye sahip ve politika yapıcıları yanıt vermenin yollarını aradı. Çin’in şimdiye kadarki deneyimleri doğru politikaların hastalıkla mücadele ve etkilerini hafifletmede bir fark yarattığını gösteriyor – ancak bu politikaların bazıları zor ekonomik değişimlerle birlikte geliyor.

Zor seçimler

Virüsün kontrol altına alınmasındaki başarı, sosyal mesafelerin azaltılması ve hareketliliğin azaltılması fark etmeksizin ister zorunlu olsun, ekonomik aktivitenin yavaşlaması pahasına gelir. Çin’in durumunda, politika yapıcılar hem ulusal hem de yerel düzeyde katı hareketlilik kısıtlamaları uyguladı – örneğin, salgının zirvesinde, birçok şehir vatandaşları üzerinde katı sokağa çıkma yasağı uyguladı. Ancak, Çin’in geri kalanından çok fazla yardıma rağmen hastalığın ülke geneline yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olurken, ödünç alma Hubei eyaletindeki kadar yıkıcı değildi.

Bu şiddetli şokun etkisini azaltmak için en savunmasız kişilere destek sağlanmalıdır.

Bu, pandemi dünya çapında tutuldukça, ülkelerin içinde de dahil olmak üzere ülkeler arasında en sert şekilde vurulanların virüsü içermeye ve başkalarına yayılmasını geciktirmek için desteğe ihtiyaç duyacağını açıkça ortaya koyuyor.

Yüksek maliyetler

Salgın, önemli ekonomik maliyetlerle birlikte başka yerlerde de yapmaya devam ettiği için Çin’de korkunç insan acılarına neden oldu. Tüm endikasyonlara göre, Çin’in 2020 yılının ilk çeyreğinde yavaşlaması önemli olacak ve yıl için derin bir iz bırakacaktır.

Ekonomik faaliyette bir dizi ani durma olarak başlayan, hızlı bir şekilde ekonominin içinden geçerek, sanayi üretimi ve perakende satışların çok zayıf Ocak-Şubat okumalarında görüldüğü gibi, aynı anda arz ve talebi engelleyen tam bir şok haline dönüştü. Koronavirüs şoku, 2007-08’deki Büyük Finansal Kriz ile karşılaştırıldığında bile hane halkı, işletmeler, finans kurumları ve pazarları aynı anda vuruyor – ilk olarak Çin’de ve şimdi küresel olarak.

Hızlı işlem

Bu şiddetli şokun etkisini azaltmak için en savunmasız kişilere destek sağlanmalıdır. Çinli politika yapıcılar kırılgan hane halklarını hedeflemiş ve daha küçük firmalara ulaşmanın yeni yollarını aramıştır – örneğin, sosyal güvenlik ücretlerinden feragat ederek ve fintech firmaları aracılığıyla kredi yönlendirerek. Diğer politikalar da yardımcı olabilir. Yetkililer, salgın müdahalesinde yer alan sağlık ekipmanlarının ve diğer kritik faaliyetlerin üretiminin artırılmasını desteklemek için hızla sübvansiyonlu kredi düzenlemiştir.

Finansal istikrarı korumak iddialı ve iyi iletilmiş bir eylem gerektirir. Geçtiğimiz haftalar, geçici olmakla birlikte bir sağlık krizinin likidite kıtlığı ve piyasa aksaklıklarının nasıl artabileceği ve devam edebileceği ekonomik bir şoka dönüşebileceğini göstermiştir. Çin’de yetkililer, bankalar arası piyasaları desteklemek ve baskı altındaki firmalara finansal destek sağlamak için erken adım attılar ve renminbi’nin dış baskılara uyum sağlamasına izin verdiler. Diğer tedbirlerin yanı sıra, bankalara salgından etkilenen borçlularla çalışma konusunda rehberlik etme; Çin merkez bankasından özel fonlarla bankaları daha küçük firmalara borç vermeye teşvik etmek; ve bankaların gereksinimlerini karşılamak için hedefli kesintiler sağlamak. Devlete ait işletmeler de dahil olmak üzere daha büyük firmalar, büyük ölçüde Çin’in büyük devlet bankaları onlara cömertçe borç vermeye devam ettikleri için, nispeten istikrarlı bir kredi erişiminden yararlandılar.

Tabii ki, bazı yardım araçları kendi sorunları ile birlikte gelir. Örneğin, borçluların geniş bir yelpazesine finansal yükümlülüklerini yerine getirmeleri için daha fazla zaman tanımak, daha sonra eldeki soruna yönelik değilse ve zaman sınırlı değilse finansal sağlamlığı zayıflatabilir; sübvansiyonlu kredi yanlış tahsis edilebilir; ve halihazırda hayata geçirilemeyen firmaları canlı tutmak daha sonra verimlilik artışını engelleyebilir. Açıkça, mümkün olan her yerde, iyi hedeflenmiş araçlar kullanmak gidilecek yoldur.

Bitmedi

Çin’de ekonomik normalleşme belirtileri olsa da – çoğu büyük firma kapılarını tekrar açtığını bildirdi ve birçok yerel çalışan işlerine döndü – ciddi riskler devam ediyor. Bu, ulusal ve uluslararası seyahat devam ettikçe tekrar yükselen yeni enfeksiyonları da içermektedir. Çin’de başka bir salgının yokluğunda bile, devam eden salgın ekonomik riskler yaratıyor. Örneğin, daha fazla ülke salgınlarla karşı karşıya kaldıkça ve küresel finans piyasaları canlandıkça, tüketiciler ve firmalar, ekonominin yeniden işe başlamasıyla birlikte Çin mallarına olan küresel talebi azaltarak, dikkatli kalabilirler. Bu nedenle, Çinli politika yapıcıların gerektiğinde büyümeyi ve finansal istikrarı desteklemeye hazır olmaları gerekecektir. Salgının küresel doğası göz önüne alındığında, bu çabaların birçoğu uluslararası koordine edilirse en etkili olacaktır.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.