Bir yıl önce, Apple ilk kredi kartını (Apple Card) duyurdu.

Teknoloji dünyası, daha önce benzeri görülmemiş bir hareket olduğu için nefessizce karşılık verdi. Ancak, o zamandan beri, Apple Card hakkında çok az şey duyduk – reklam yok, haber yok, programın genişlemesi yok.

Peki, Apple Card’a ne oldu?

İlk Buzz

Apple Kartı 25 Mart 2019’da açıklandığında, dünya gerçekten şok oldu. Tanıtım videosu, YouTube’da 25 milyondan fazla görüntüleme aldı.

Sınır “Apple’ın iPhone sonrası stratejisinin mükemmel bir örneği” olarak adlandırırken, Business Insider ve Forbes bunu “Millennials” ve “hipsters.”

Tabii ki, herkes Apple Kartın hepsi olduğunu düşünmedi. Twitter kullanıcıları bunu bir Magnesis kartı olarak indirdi – Magnesis, ünlü Fyre Festivali’nin kurucusu Billy McFarland’ın ilk projesiydi.

Aslında, Apple Card’ın etrafındaki ısı, insanların aslında parlak metal durum sembollerini yılın ilerleyen zamanlarına kadar alamayacakları ortaya çıktığında oldukça hızlı bir şekilde öldü.

Bununla birlikte, ilgi eksikliği, Apple Kart’ın piyasaya sürüldüğü zamanki sorunlarının en azı olacaktır.

Diş Çıkarma Sorunları

Apple Card’ın kusursuz bir anlayışı yoktu. Lansman sırasında bildirildiği gibi, fiziksel kartın kendisi temassız ödemeleri desteklemez – bunun için iPhone’unuzu kullanmanız gerekir.

Daha ne, biraz Kartın düşük nakit iade oranlarını eleştirdi. Fiziksel kartı kullanırken% 1, Apple Pay ile yapılan tüm alışverişlerde% 2 ve seçilen ortaklardan Apple ürünleri veya ürünleri satın aldığınızda% 3 alırsınız. Elbette,% 12.74 -% 23.74 faiz oranları düşüktü, ancak piyasadaki benzer ürünlerden çok daha düşük değildi.

Daha sonra, Kart başvuru süreci sırasında cinsiyetçilik ve yanlılık suçlamaları Apple’a atıldı. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak bile talep aynı varlık ve hesapları paylaşmasına rağmen karısından on kat daha yüksek bir kredi limiti teklif edildi.

Apple, bu iddialara herhangi bir yanıt vermeyi reddetti, bunun yerine kriz PR’sini Kart’ın yayıncı bankası Goldman Sachs’a bıraktı.

Tabii ki, Apple kendisini genel halkın zihninde brouhaha’dan uzak tutmaya çalışsa da, uygulamaların Goldman Sachs tarafından ele alınması önemli değildi. Öyleydi elma Kart.

Apple Card Başarılı Oldu mu?

Söylemesi zor.

Kart hakkında daha fazla bilgi için Apple ile iletişime geçmeye çalıştık, ancak mesajlarımızı görmezden geldi. Goldman Sachs ile konuştuk ve hesap sayısını açıklamayacağını söyledi. Ayrıca Goldman’a ABD dışındaki potansiyel genişleme hakkında herhangi bir bilgi paylaşıp paylaşamayacağını sorduk ve Apple ile konuşmamızı söyledi.

Neyse ki, pazar araştırma şirketi Cornerstone Danışmanları kartın başarısına biraz ışık tutabildi. Yaklaşık 3.1 milyon insanın kart için kaydolduğunu düşünüyor – bu kulağa çok geliyor, ancak kredi kartlı tüm ABD yetişkinlerinin% 2’sinden biraz fazlasını temsil ediyor. Kuşkusuz, kartın piyasaya sürülmesinden bu yana sadece bir yıl geçti, ancak kartı çevreleyen hype miktarı göz önüne alındığında, sayıların biraz daha yüksek olmasını bekleyebiliriz.

Benzer şekilde, Apple Kartı başlattığında, Mastercard ile olan ortaklığının “kart sahiplerine dünya çapındaki tüccarlarda alışveriş yapma olanağı sağlayacağını” söyledi. Ancak, yalnızca ABD’deki Apple kullanıcıları Kart’a başvurabildi – Kanada’ya bile ulaşmadı. 20 Ağustos tarihli bir basın açıklamasında Apple, Kartın “bugün tüm ABD müşterileri için” kullanılabileceğini duyurdu. Açıkçası, hattın bir yerinde daha geniş bir serbest bırakma planları vardı.

20 Mart Cuma günü, Hong Kong patent ofisi Apple’a Apple Card ile ilgili 28 patent verdi. Bu, bir noktada daha fazla yayılmanın olabileceği iyi bir göstergedir, ancak Apple’ın Kanada’da Apple Card ticari markası için başvurduğu göz önüne alındığında Temmuz 2019, Hong Kong sunumu bir uzun kapalı yol.

Apple, piyasaya sürülmesinden bu yana Karttan açıkça bahsetmedi. Bu ay kart sahiplerine, karşılaşabilecekleri koronavirüs sorunlarına yardımcı olmak için faiz ücreti ödemeden Mart ödemelerini atlayabileceklerini belirten bir e-posta gönderdi. Bununla birlikte, Apple, kartın açığa çıkmasından bu yana sadece bir resmi basın açıklaması yaptı – 20 Ağustos’ta ABD müşterilerine bırakıldığını açıklayan.

Apple’ın en azından kullanıcıları desteklemeye kendini adamış olduğu açıktır. Bununla birlikte, özellikle Apple Pay’ın şirketin Apple News Plus, TV Plus ve Arcade gibi en girişimci yeni projelerini desteklediği göz önüne alındığında, kartın daha fazla bölgede mevcut olmaması şaşırtıcıdır.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.