Bir üniversite çalışması, iklim değişikliği ile ilgili tüm tweet’lerin% 25’inden botların sorumlu olduğunu ortaya çıkardı ve bunların çoğu dünya üzerindeki etkisini inkar ediyor.

Brown Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, iklim değişikliğiyle ilgili botlardan gelen tweet’lerin çoğunun inkar kampına düştüğünü ve çok azının varlığına dair kanıtları desteklediğini buldu. Sosyal medya şirketlerinin sahte haberlerin yayılmasını önleme konusunda algılanan eylem eksiklikleri nedeniyle artan bir baskı altında olduğu bir zamanda geliyor.

Twitter’ın yakın zamanda 70 pro-Bloomberg yanlısı “platform manipülasyonu” dediği şeyi askıya alan Twitter haberleriyle Brown Üniversitesi raporu, kime çevrimiçi güvenileceği sorusuna daha fazla ışık tutuyor gibi görünüyor.

Twitter Botları ve İklim Değişikliği Reddi

İlk olan çalışma Guardian tarafından alındı, Başkan Trump’ın Paris iklim anlaşmasından çekilmesini çevreleyen tweet’lere odaklanıyor. Bu, iklim değişikliğiyle mücadeleye odaklanan ve 189 üye ülke tarafından desteklenen bir BM anlaşmasıydı. Başkan Trump’a göre ABD, anlaşmanın 4 Ağustos 2017’de çıkacağına dikkat çekti. Çekilme, bu yılın ilerleyen günlerinde yapılacak bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki güne kadar gerçekleştirilemez.

Brown Üniversitesi, Trump’ın orijinal duyurusu sırasında yayınlanan tweet’leri analiz ederek platformdaki 6.5 milyon mesajdan veri topladı. İklim değişikliği ile ilgili olanların% 25’inin botlar tarafından gönderildiğini tespit etti. Bu tweetlerden, çalışma büyük çoğunluğun iklim değişikliğinin gerçek olmadığı mesajını ittiğini veya en azından konuyu olumsuz bir şekilde ele aldığını belirtti. Tweetler, mesajları analiz eden ve bot olma olasılığını veren Botometre adlı bir araç kullanılarak tanımlandı.

“Bu bulgular, Trump’ın Paris anlaşmasından çekilmesine destek de dahil olmak üzere iklim değişikliği hakkındaki inkârcı mesajların güçlendirilmesinde mekanize botların önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor” – Brown Üniversitesi’nden taslak çalışma

Analizde daha fazla rahatsız edici faaliyet olduğuna dair kanıtlar vardı. Örneğin, botların “sahte bilim” tweet’lerinin% 38’inden ve Exxon hakkındaki tweet’lerin% 28’inden sorumlu olduğunu tespit etti.

Muhafazakar Botlar ve Liberal Botlar

Raporda araştırmacılar, tweet’lerin çoğunun iklim değişikliği eylemine karşı olmasına rağmen, küçük bir kısmının bunu desteklediğini belirlediler. Ancak, istatistikler inkar botlarının lehine yüklenir – sadece% 5’in Trump’ın pozisyonuna karşı olduğu anlaşıldı.

“Botlar sadece yaygın değil, orantısız bir şekilde, Trump’ın ilanını destekleyen veya iklim bilimi ve eylemine şüpheyle yaklaşan konularda” – Brown Üniversitesi raporu

Yanlış bilgi yayan tweet’ler kartopu etkisine sahiptir. Görüşleri ile uyuşanlar, bunları kanıt olarak kullanmaktan ve retweet etmekten mutluluk duyarlar. Politik yelpazenin her iki tarafında da botları bu kadar tehlikeli yapan şey budur – bir yalan veya yarı gerçekliği kademelendirme yetenekleri.

Kimin böyle sahte haberleri paylaşma olasılığı daha yüksekse, çalışmalar karışık sonuçlar buldu. Örneğin, ve New York Üniversitesi tarafından hazırlanan rapor araştırmacılar, 65 yaş üstü Cumhuriyetçi olarak tanımlanan sosyal medya kullanıcılarının sahte haberleri paylaşma olasılığının yüksek olduğunu buldular. Bu demografideki kişilerin içeriği paylaşma olasılığı 18 ila 29 yaş arasındaki insanlardan yedi kat daha fazladır. Ancak raporda, sonuçların sahte haber makalelerinin üretilen Trump yanlısı bir eğilimle çok daha yaygın olması nedeniyle çarpıtabileceği belirtildi. 2016 seçiminde.

2020’de sahte haber botlarının büyümesiyle, sağ kanat eğimi devam ediyor gibi görünüyor.

Sosyal Medya Eylemi

Sahte haberler ve seçim sezonunun ortasında, çoğu sosyal medya platformlarını yavaş davranmakla suçluyor. Hem Twitter hem de Facebook kısa bir süre önce Nancy Pelosi’den Trump’ın orduya ve ailelerine övgüsünü protesto ettiği görülen düzenlenmiş bir videoyu kaldırma talebini reddetti.

“Güçlü Amerikan hikayeleri Nancy Pelosi tarafından parçalara yırtılmış” etiketli videoda, içerik oluşturucu, Trump’ın ordu üyelerini tanıdığı anda Pelosi’nin konuşmayı tekrar tekrar tiksinti göstermesi için görüntüleri düzenledi. Aslında, Trump tüm konuşmasını bitirdikten sonra onu parçaladı. Trump, videoyu 72 milyon takipçisine tweetledi. Bir Facebook sözcüsü CNBC’ye “video politikalarımızı ihlal etmiyor” dedi.

Pelosi’nin bu videosu bir bot tarafından oluşturulmamış olsa da, tam olarak biri tarafından paylaşılması muhtemel bir hikaye ve kişinin ‘sahte haberleri’ yayma kolaylığının bir ders kitabı gösterimi. Bununla birlikte, bunun gibi örnekler yakında geçmişte kaldı, Twitter’ın 5 Mart’tan itibaren “sentetik veya manipüle edilmiş video” yu kaldıracağını veya etiketleyeceğini açıkladı.

Twitter Tarafından Askıya Alınan Bloomberg Hesapları

Demokratik Cumhurbaşkanlığı adayı Michael Bloomberg, Twitter’da yanlış bilgi edinmeye yabancı değil. Son zamanlarda, liderlik tartışmaları sırasındaki performansının bir videosu, rakiplerini şok ve açık ağızlı bırakmış gibi görünecek şekilde düzenlendi. “Burada bir iş başlatan tek kişi ben miyim?” Klipte Bloomberg’e sorar, bunu Elizabeth Warren ve Bernie Sanders’in şaşkın ve artı görünmemiş gibi görünen 22 saniyelik tepkileri çeker. Gerçekte, Bloomberg devam etmeden önce iki saniyelik bir duraklama oldu.

Ancak Bloomberg, sosyal medya ağı bağlı hesaplarının 70’ini aldatıcı temsil için askıya aldığında kendisini son zamanlarda Twitter politikalarının yanlış ucunda buldu. Hareket, Bloomberg’in çevrimiçi bir taraftar ordusunu harekete geçirme girişiminin bir parçasıydı ve Kaliforniyalıları onun hakkında olumlu tweet atmaları için işe aldı.

Bir sözcüe göre, tümü Bloomberg lehine özdeş mesajlar yayınlayan hesaplar Twitter tarafından “platform manipülasyonu ve spam” nedeniyle askıya alındı. Yakın zamana göre bu mesajlar doğrudan Bloomberg Genel Merkezi’nden geldi Wall Street Journal makale.

Başkanlık seçimleri 2020’de arttıkça, bunun gibi daha da fazla vaka göreceğiz. Hem sol kanattaki hem de sağdaki seslerin yanı sıra yabancı ajanlar, sosyal medya platformlarını ve bunları kullananları kendi kazançları için manipüle etmeye çalışabilir.

Görme artık inanmıyor gibi görünüyor ve sahte haber botları çağında, haberimizi nereden alırsak alalım, hepimiz sağlıklı miktarda şüphecilik uygulamalıyız.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.