2020 akıllı telefonlar için hiç olmamış bir yıl olabilir.

Telefon pazarının yavaşladığı bir sır değil. Her yıl daha az sayıda telefon piyasaya sürülüyor ve daha az kişi telefonlarını daha uzun süre tuttukları için satın alıyor. Ayrıca, küresel bir salgın insanı içeride zorlayarak, üretim hatları etkilenirken, ekonomik kaygı daha az insanın bunları satın alabileceği anlamına geliyor.

İşte bu yüzden 2020 sadece akıllı telefonların Annus horribilis.

Üretim Yavaşlamasıapple iphone se 2 render

Hemen hemen tüm telefonlar Güneydoğu Asya’da üretilmektedir. Örneğin, Apple’ın iPhone’ları için çok sayıda bileşen Çin’de üretilirken, Samsung telefonlarını daha önce kendi Güney Kore’sinde üretti.

Ancak, Samsung COVID-19’un hızla yayılması göz önüne alındığında, telefon üretiminin bir kısmını anavatanından Vietnam’a kaydırmak zorunda kaldı.

Samsung, “Koronavirüsün operasyonlarımız üzerindeki potansiyel etkisini en aza indirmek için, üretimimizin küçük bir bölümünü geçici olarak Kore’deki Gumi kompleksinden Vietnam’a tahsis ediyoruz” dedi. “Bu, tüketicilerimize en iyi şekilde hizmet etmek için ihtiyati bir karardır ve uygun olduğunda Gumi’nin üretimini normal seviyelere getireceğiz.”

Apple da tutam hissediyor. Göre tedarik zinciri analistleriyeni 2020 iPhone’ların üretimi, işçiler Foxconn’un fabrikalarına ulaşamayacağı için% 40-60 arasında düştü. LG ayrıca bir işçi virüsü kasıldıktan sonra iPhone’lar için kamera modülleri ürettiği Güney Kore’deki fabrikalarından birini kapatmak zorunda kaldı.

Belki de Apple’ın bu hafta yeni iPad Pro ve MacBook Air ile birlikte yeni bir iPhone’u piyasaya sürmediği tesadüf değil. Yeni bir iPhone’un olmaması da Mayıs ayında Google’ın şimdi iptal edilen I / O geliştirici konferansında açıklanmasını beklediğimiz yeni Google Pixel 4a serisinin kaderi hakkında endişelenmemizi sağlıyor.

Ekonomik Kaygı

Koronavirüs pandemisinin bir sonucu olarak, büyük bir ekonomik çöküş yaşandı. Bu ne yazık ki birçok sıradan insanın işini kaybetmesine ya da virüs yayılmaya devam ederken hükümet yardım programlarına itilmesine neden oldu.

Bu ekonomik kaygı doğal olarak yeni telefon satın alacak konumda olan insanların sayısı üzerinde etkili olacaktır. Aslında, küresel akıllı telefon talep Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre% 38 düşmüştü.

Zaten daha az insanın yeni telefon satın aldığı bir sır değil. Örneğin Apple, Not geçen yıl yatırımcılara, özellikle Çin’deki yeni iPhone’lara olan talebin eksikliğinin şirketin kazançları üzerinde önemli bir etkisi olacağını iddia etti.

Android yapan şirketler için bu talep eksikliğinin daha da keskin olmasını bekleyebiliriz. Android telefonlar küresel olarak iPhone’lardan daha fazlasını satarken, bu popülerlik çok sayıda şirket arasında bölünürken, Apple tüm pazar payını kendisi için tutuyor.

İnovasyon Eksikliği

Tech.co’da bizim de dahil olduğumuz insanlar, bir süredir telefon pazarında gerçek bir yenilik eksikliğinden şikayet ediyorlar.

En son iPhone’lar hakkında söyledik ve en son Huawei cihazları hakkında da söyledik. Ancak, bir telefon neslinden diğerine tek anlamlı yükseltmeler biraz daha keskin bir ekran ve bazı ekstra kamera hileleri olduğunda, birçok kişinin neden kendi telefonlarımızı yükseltme konusunda bu kadar kararsız hale geldiğini görmek kolaydır.

huawei p40 pro artı

Birçoğu, 5G’nin daha geniş kullanılabilirliğinin en son telefonlar için yeni bir talep yaratacağını umuyordu. Bununla birlikte, 5G ağlarının yavaş piyasaya sürülmesi nedeniyle, Oppo Find X2 Pro ve Samsung S10 5G gibi telefonlar bu kadar çekici hissetmiyor. Aslında, bu iki telefonu da denediğimizde, avlanmak Londra’nın merkezinde bile 5G kapsama alanı için.

Bazıları Motorola Razr ve Samsung Galaxy Z Flip gibi katlanabilir telefonların tüketicileri yükseltmeye teşvik etmesini umuyordu. Ancak, katlanan telefonlarla iyi belgelenmiş güvenilirlik sorunları ve gecikmeli lansmanlar, bu telefonların tüketicilerin zihninden düşmesine neden oldu.

Yükseltme için bir neden olmadığında, kimse bunu yapmaya zahmet etmeyecektir.

Hype (veya eksikliği)

Cep telefonları endüstrisi yutturmaca üzerinde çalışır. Büyük markalar (Apple’a rağmen) birbirlerini boyutlandırmak için düzenli olarak bir araya gelmeyi severler.

Kim en hızlı telefona sahip? Kim en büyük ekrana sahip? En iyi kameralara kim sahip?

Bununla birlikte, bu yıl endüstri bunu yapma şansı yakaladı. Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi, tahmin ettiniz, koronavirüs nedeniyle çok kısa bir sürede konserve edildi.

Apple’ın yeni iPad Pro ve MacBook Air’i başlatmak için bir etkinlik düzenlemesi gerekiyordu. Ancak bu da iptal edildi ve şirketin bu modelleri hayran olmadan yayınlamasına yol açtı. Google kendi G / Ç konferansını da iptal etti.

Koronavirüs çok daha uzun süre yapışırsa, Berlin’in IFA şovu (Eylül ayında gerçekleşmesi nedeniyle) de iptal edilebilir.

Olması kaçınılmaz olan bu parçalı lansmanlar, en yeni cihazlar hakkında genel bir bilinç eksikliğine yol açtı. Ve nihayetinde, ortalama tüketiciyi daha büyük şeylerin dikkatini dağıttığı için kim suçlayacak? Dünya şu anda telefonlardan daha büyük önceliklere sahip. Ve sonuç olarak, 2020 muhtemelen teknolojiyi unutmak için bir yıl olacak.

Web sitemizdeki diğer yazılar için tıklayınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.