Teknoloji çağının en fazla kazandıran sektörlerinden birisi. Mobil programlama. Elbette ki herkesin potansiyel gelir kaynağı olarak baktığı ama tam anlamı ile ilgisini veremediği bir sektör. Peki ya bu işe gönül verenler ya da yatırım yapanlar için de sonuç aynı mıdır ? Kararı size bırakıyoruz.

İphone ve İpad kullanıcılarının 2018 yılında en çok hangi uygulamalara harcama yaptığını listeledik. Bu listemiz sadece ülkemiz çapında değil dünya çapında ios uygulamaları üzerinden yapılan harcamalardır. Bu listemizi mobil uygulama araştırma kuruluşu olan Sensor Tower’a göre oluşturduk.

Listemizin başında ise gördüğünüze şaşırmayacağınız ve aşina olduğunuz bir firma, Netflix yer alıyor. En yakın rakibine yüzde 62 fark atmayı da başaran dev firma açık ara lider.

Listemizde ikinci sırada Çin’in Youtube sitesi olarak nitelendirilen
Tencent Video ve üçüncü sırada Tinder Plus ve Tinder Gold gibi özel abonelikler sunan Tinder (Arkadaşlık, flört ya da çöpçatan sitesi diyebiliriz) yer almakta.

Listemizde 10 firma yer alırken bunların yarısının Çin’den çıkması olağanüstü bir başarı. Bahsettiğimiz 10 uygulamanın bir yıllık toplam kazancı ise 3.4 milyar dolar. Çin vatandaşlarının ve hükümetinin bu alanla çok başarılı olduklarını söylemek yanlış olmaz. Buyrun tam listeye ve kazandıkları paralara birlikte göz atalım.

İşte 2018’in yılının en çok para kazanan iOS uygulamaları listemiz:

Netflix

#1 Netflix
790.2 milyon $

<———————————————>

Tencent Video

#2 Tencent Video
490 milyon $

<———————————————>

Tinder

#3 Tinder
462.2 milyon $

<———————————————>

iQiyi

#4 iQiyi
420.5 milyon $

<———————————————>

Kwai (Kuaishou)

#5 Kwai (Kuaishou)
264.5 milyon $

<———————————————>

Youtube

#6 YouTube
244.2 milyon $

<———————————————>

Pandora

#7 Pandora
225.7 milyon $

<———————————————>

Youku

#8 Youku
225.7 milyon $

<———————————————>

QQ

#9 QQ
159.7 milyon $

<———————————————>

Hulu

#10 Hulu
132.6 milyon $

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.